Konopie indyjskie to rośliny dwupienne. Oznacza to, że posiadają one płeć i są zarówno męskie rośliny konopi, jak i rośliny żeńskie. Dotyczy to również samych nasion, jednak nie w przypadku nasion feminizowanych, których jest coraz więcej na rynku. Te akurat mają genetycznie wszczepiony żeński gen i zostały tak opracowane, żeby nie mieć męskich chromosomów.
Męska odmiana konopi
Płeć rośliny w przypadku konopi indyjskich jest bardzo istotna. Rośliny męskie w odróżnieniu od żeńskich roślin konopi są tak naprawdę bezwartościowe.
Wyłącznie żeńskie rośliny konopi charakteryzują się wartością dodaną, ze względu na to, że wydają plon w postaci marihuany.
Płeć roślin konopi raczej nie jest możliwa do określenia patrząc na same nasiona konopi. Dopiero roślina marihuany w późniejszym okresie rozwoju – czyli w przejściu z fazy kwitnienia do fazy wegetatywnej jest możliwa do odróżnienia pod względem płci.
Co zrobić z męską rośliną marihuany?
Męskie osobniki są oczywiście potrzebne do wytworzenia kolejnych pokoleń konopi. Jednak hodowcy marihuany, którzy nie używają w swoich uprawach nasion feminizowanych, a regularnych muszą pozbyć się męskich osobników.
Powód? Posiadanie męskich roślin oznacza, że żeńskie rośliny konopi są narażone na pyłek.
Wyłącznie żeńskie kwiaty konopi dają plon w postaci marihuany. Płeć konopi zatem jest bardzo istotna. Męskie rośliny konopi wyglądają jak kulki, a kwiaty żeńskie, a dokładnie ich kielichy mają kształt gruszki.
Oczywiście męskie osobniki w hodowli są niezbędne do produkcji nasion. Jeśli jednak chcemy się skupić wyłącznie na hodowli marihuany, to musimy zidentyfikować męskie rośliny konopi i jak najszybciej je usunąć.
Kwiaty wstępne marihuany pojawiają się w okolicach szóstego lub siódmego tygodnia od momentu wykiełkowania. To wówczas jest możliwa identyfikacja męskich roślin i ogólnie możliwość odróżnienia jaką płeć rośliny już mają.\
To istotny moment dla każdego hodowcy, który uprawy opiera o nasiona regularne. Jednak wyłącznie żeńskie rośliny marihuany można wyhodować stosując nasiona feminizowane.
Hodowla jest wówczas o wiele łatwiejsza i wygodniejsza, a także nie ma potrzeby identyfikowania płci roślin konopi.