Jakie są skutki palenia marihuany? Czy palenie marihuany uzależnia? Jeśli tak to jakie są objawy uzależnienia i jak przebiega leczenie uzależnienia? I wreszcie jaki jest faktycznie wpływ właściwości psychoaktywnych konopi indyjskich na nasz organizm? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Używanie konopi indyjskich na co dzień, niezależnie od tego czy do celów rekreacyjnych czy jako marihuanę medyczną może doprowadzić do takich objawów jak: suchość w ustach, zwiększony apetyt, zwiększone tętno, zespół amotywacyjny, zaburzenia procesów myślenia i koordynacji ruchowej, jak również zawroty i bóle głowy, mdłości, problemy z pamięcią czy halucynacje i paranoje.
Wpływ na to ma działanie psychoaktywne konopi indyjskich niezależnie od tego czy jest to marihuana medyczna czy zioło, palone rekreacyjnie zioło. W przypadku uzależnienia fizycznego występują objawy ogólnoustrojowe takie jak: zaburzenia snu, zaburzenia lękowe, bóle głowy, bóle brzucha, zwiększona potliwość czy problemy z koncentracją.
Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, a tym samym uzależnienie psychiczne dotyczy głównie młodych osób, w okresie dojrzewania. Nieprzyjemne skutki to najczęściej stany depresyjne, halucynacje, drażliwość oraz niepokój, amnezja, problemy emocjonalne czy problemy z pamięcią.
I wreszcie uzależnienie społeczne może przybierać różne postacie ale polega głównie na zapaleniu marihuany niezleżenie od miejsca i okoliczności, w których znajduje się osoba uzależniona.
Długotrwałe palenie marihuany
Przede wszystkim marihuana, jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, jest najmniej szkodliwą używką. Jednak regularne palenie marihuany może mieć wpływ na nieprzyjemne objawy.
Uzależnienie fizyczne i psychiczne
Badania naukowe przeprowadzone w 2018 r. wskazują na to, że u jednej na dziesięć osób, które palą marihuanę regularnie może się rozwinąć uzależnienie fizyczne, uzależnienie psychiczne bądź uzależnienie społeczne.
