Trichomy z marihuany

Co to są trichomy?

autor: nasionamarihuany.pl

Połyskujące, pełne walorów aromatycznych mikroskopijne główki, na pierwszy rzut oka kojarzące się z małymi włoskami. To charakterystyka trichomów, które zdobią roślinę marihuany. Nie pełnią jednak tylko funkcji estetycznych. Trichomy, czyli niewielkie kryształki żywicy znajdujące się na roślinach marihuany są dla growera skarbnicą informacji o odpowiednim czasie zbiorów. W tym artykule znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Trichomy kiedy ścinać rośliny, jak uniknąć przekwitania marihuany zanim zostaną zebrane plony o tym informują nas drobne włoski znajdujące się na konopiach. Jak sprawdzić trichomy bez mikroskopu? Czy lupa do trichomów jest dobrym rozwiązaniem? Co oznaczają trichomy mleczne? Zanim zostaną udzielone odpowiedzi na powyższe pytania, konieczne jest scharakteryzowanie trichomów. Co to właściwie jest?

Charakterystyka i funkcje trichomów

Trichomy są niewielkimi tworami, które występują na wielu roślinach, pełniąc różnego rodzaju funkcje między innymi stanowią środek obronny przed owadami i niesprzyjającymi warunkami otoczenia. Trichomy można łatwo rozpoznać, gdyż wyglądem przypominają grzyby lub włoski, błyszczą i wydzielają substancje zapachowe.

Twory na konopiach są zróżnicowane pod względem rozmiaru, kształtu i pełnionych funkcji. Istotne dla growera są trichomy pełniące funkcję wydzielniczą będąc ośrodkiem żywicy odgrywają niezwykle istotną rolę w produkcji kannabinoidów i terpenów. Ma to ogromne znaczenie dla właściwości późniejszych plonów. Kannabinoidy odpowiadają bowiem za efekty działania konopi, terpeny natomiast głównie za walory zapachowe i smakowe.

Trichomy z marihuany widziane pod mikroskopem

Trichomy z marihuany widziane pod mikroskopemNajbardziej powszechne są trzy rodzaje trichomów. Po pierwsze, można wyróżnić tak zwane trichomy główkowato-nóżkowate. Nazwa ta stanowi ich zewnętrzną charakterystykę. Składają się bowiem z drobnej łodygi zakończonej główką ośrodkiem żywicy. Kolor tych trichomów podlega modyfikacjom wraz ze wzrostem konopi z przejrzystych, poprzez mleczne trichomy aż do złotawo-czerwonych.

Jest to najbardziej liczny i okazały rodzaj trichomów ich włoski osiągają szerokość blisko 100 mikronów. Warto wiedzieć, że na jeden milimetr składa się aż 1000 mikronów, co wiele mówi na temat ich rozmiaru. Wysokość trichomów główkowato-nóżkowatych może wynosić około 0,3 mm. Sprawia to, że można je dostrzec bezpośrednio bez wykorzystywania specjalnych narzędzi powiększających.

Drugim rodzajem trichomów są trichomy główkowate-bezpodstawkowe. Są o wiele mniej szersze niż wyżej wspomniany rodzaj trichomów (około 30 mikronów), dlatego trudno zlokalizować je wzrokiem bezpośrednio. Jednak najbardziej drobne z tworów na konopiach (około 10 mikronów) są tak zwane trichomy bulwiaste, które umiejscowione są w całym obszarze konopi.

Warto wiedzieć również o istnieniu trichomów jednokomórkowych, które pełnią przede wszystkim funkcję obronną w rozwoju konopi. Tego rodzaju trichomy nie stanowią źródła żywicy. Można je rozpoznać po tym, że nie są zakończone żywicową główką.

Trichomy kiedy ścinać?

Jak już wspomniano wcześniej, to trichomy informują nas o tym, kiedy podjąć się zbierania plonów marihuany. Te malutkie włoski pojawiają się na konopiach najliczniej w okresie kwitnienia rośliny. To grower decyduje o tym, kiedy zbierać plony. Barwa trichomów podlega przeobrażeniom w toku procesu kwitnienia rośliny. Decyzja o tym, kiedy ścinać, zależy od upodobań hodowcy.

Na początku kolor trichomów jest przejrzysty, a to stanowi sygnał o niskiej ilości THC. Trichomy mleczne, czyli kolejny etap kwitnienia marihuany, oznaczają, że ilości THC są już całkiem spore. Ścinanie przy znacząco przeważającej ilości mlecznych trichomów (około 90%) pozwoli na& uzyskanie plonów o zupełnych właściwościach psychoaktywnych.

Kwiaty marihuany widziane pod lupą

Kwiaty marihuany widziane pod lupąEntuzjaści intensywnych doznań mogą zdecydować się na zebranie plonów wtedy, gdy trichomy zmienią kolor na bursztynowy. Dochodzi wówczas do początków procesu rozkładania psychoaktywnej substancji THC.

Jej miejsce ostatecznie zajmuje kannabinol (CBN), który działa w sposób silnie rozluźniający ciało. Sygnalizując zatem etap kwitnienia rośliny i jego przebieg, trichomy pozwalają śledzić sytuację na bieżąco i tym samym zebrać plony zanim nastąpi przekwitanie marihuany. Wszystko jasne, ale w jaki sposób monitorować zmiany zachodzące w trichomach, skoro narośle są tak mikroskopijne?

Jak sprawdzić trichomy bez mikroskopu?

Mało który hodowca posiada możliwość używania mikroskopu do monitorowania włosków na konopiach. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się lupa do trichomów. Producenci obecnie oferują szeroki wybór lup przeznaczonych do obserwacji roślin. Przy wyborze lupy do trichomów ważne jest powiększenie obraz musi zostać powiększony co najmniej 60 razy.

Do tego zadania można wykorzystać odpowiednią lupę ręczną, najlepiej z diodą LED, która oświetli dany obszar rośliny. Podsumowując trichomy, czyli mikroskopijne twory na konopiach, pełnią istotną rolę w procesie powstawania kannabinoidów i terpenów. Są źródłem informacji o zawartości substancji THC na danym etapie kwitnienia marihuany.

Dzięki temu, pozwalają na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej momentu zebrania plonów. Obserwacja włosków nie jest niczym skomplikowanym i może być prowadzona bez mikroskopu wystarczy zaopatrzyć się w lupę do trichomów. Obfitych plonów!

Źródła

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).