Marihuana a testosteron

Czy marihuana obniża testosteron?

autor: nasionamarihuany.pl

Czy przez palenie marihuany poziom testosteronu się obniża, czy raczej podwyższa się stężenie testosteronu? Czy zażywanie marihuany może powodować zaburzenia erekcji? Badania wykazały, że wpływ marihuany może z jednej strony powodować skutki uboczne, a z drugiej korzystnie wpływać na podwyższenie poziomu testosteronu. Te rozbieżności wyjaśnimy w tym artykule.

Wpływ marihuany na poziom testosteronu u mężczyzn

Antykonopna narracja utrzymuje, że używanie marihuany podobnie jak palenie tytoniu może powodować bezpłodność u mężczyzn.

Testosteron a palenie marihuany

W efekcie legalne stosowanie marihuany może nie tylko obniżyć popęd płciowy, ale również przyczynić się do kryzysu związanego z poziomem testosteronu i kryzysem płodności.

Badania naukowe na temat związku między marihuaną a testosteronem

Badania dotyczące tematyki „marihuana, a testosteron” budzą kontrowersje. Naukowcy w tej kwestii nie są zgodni jak marihuana wpływa na ludzki organizm w przypadku testosteronu, który jest męskim hormonem znajdującym się jądrach mężczyzn, a za jego wytwarzanie odpowiadają komórki Leydiga.

Jointy z marihuaną

Chociaż jak wiadomo, testosteron występuje też w organizmie kobiety. Czy zatem po zażyciu marihuany poziom testosteronu może zostać obniżony?

Australijscy naukowcy w 2018 roku przebadali ponad 1500 mężczyzn, wśród nich użytkowników marihuany, pod względem częstotliwości jej palenia, porównując ją z poziomem testosteronu z surowicy.

Okazało się, że nie ma różnicy w poziomie testosteronu zarówno u tych, którzy palą konopie indyjskie, jak i tych, którzy marihuany nie próbowali. Co więcej poziom testosteronu u mężczyzn, którzy niedawno spożyli marihuanę był wyższy.

Czy marihuana może prowadzić do zaburzeń hormonalnych u mężczyzn?

Wynika badań naukowych wskazujących na to, że w przypadku używania marihuany poziom testosteronu wrasta oczywiście obalają teorie dotyczące spadku libido.

Wprawdzie eksperymenty przeprowadzone na gryzoniach wskazują na to, że thc obniża w zwierzętach namiętność, to jednak w przypadku ludzi tak naprawdę nic nie zostało jednoznacznie udowodnione.

Testosteron a marihuana

Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić czy używanie marihuany może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną mężczyzn, jak również kobiet.

Wciąż brakuje w pełni uporządkowanego związku przyczynowego pomiędzy marihuaną, a testosteronem.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).