Konopie indyjskie, czy też marihuana zwana ziołem lub ganją jest zaliczana do substancji psychoaktywnych, miękkich narkotyków bądź leków narkotycznych – w przypadku medycznej marihuany, która w polskich aptekach jest dostępna na receptę. Czy jednak faktycznie marihuanę może uznać za narkotyk? Czy zażywanie marihuany uzależnia fizycznie? Na te inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Konopie siewne i indyjskie
Konopie siewne oraz konopie indyjskie to rośliny znane i stosowane od Starożytności. Te pierwsze do dziś mają szerokie zastosowanie przemysłowe (włókiennictwo, produkcja tworzyw, kosmetyka i branża spożywcza. Z kolei konopie indyjskie już w Starożytnym Egipcie i Grecji były używane jako lek na bóle, epilepsję czy rany.
W tej chwili prozdrowotne właściwości medycznej marihuany cieszą się coraz większą popularnością i e efekcie jest to legalny lek, dostępna=y w aptekach na receptę nie tylko w Polsce, ale także wielu krajach europejskich i na Świecie.
Na tym jednak nie koniec. Nie tylko marihuana medyczna, ale również ta stosowana do celów rekreacyjnych jest w wielu krajach legalizowana. Potwierdzeniem tego jest legalizacja marihuany w kilkunastu stanach USA, a ostatnio na Malcie. Wszystko wskazuje też na to, że posiadanie i używanie konopi indyjskich dla celów rekreacyjnych zostanie zalegalizowane niebawem w Niemczech.
Skutki palenia marihuany
Konopie indyjskie mają właściwości psychoaktywne ze względu na większą zawartość THC niż konopie siewne. W efekcie po spożyciu marihuany odczuwalne są różne stany (w zależności od odmiany – Cannabis Sativa czy Cannabis indica) poczynając od rozluźnienia, senności, przez uczucie radości, aż po euforię.
Marihuana w odróżnieniu od mocniejszych narkotyków takich jak amfetamina, kokaina czy heroina nie uzależnia fizycznie. W efekcie legalizacja marihuany w wielu krajach jest tłumaczona mniejszą szkodliwością społeczną.
Nie oznacza to jednak, że długotrwałe stosowanie marihuany nie przekłada się na negatywne skutki zdrowotne. U użytkowników marihuany, którzy stosują konopie indyjskie w dużych ilościach zauważono zaburzenia percepcji, zaburzenia koncentracji czy też problemy z pamięcią.
Niezależnie od tego przeprowadzone badania i ankiety wskazują na to, że palenie marihuany jest mniej szkodliwe niż picie alkoholu. Oprócz tego większość agresywnych zachowań i popełnionych przestępstw odnotowuje się u osób pod wpływem alkoholu, a nie pod wpływem marihuany.
Czym się różni marihuana od narkotyków?
Marihuana od narkotyków takich jak amfetamina, kokaina czy heroina różni się mniejszą szkodliwością społeczną ponieważ nie uzależnia fizycznie. Stosowanie marihuany z umiarem nie jest szkodliwe, a potwierdzeniem tego jest fakt, że w wielu krajach legalna i dostępna jest medyczna marihuana, która leczy lub wspomaga leczenie wielu chorób, ma właściwości przeciwzapalne i pomaga na zaburzenia snu.
Czy marihuana to mocny narkotyk?
Marihuana zaliczana jest do miękkich narkotyków, które nie powodują uzależnienia fizycznego. Skutki palenia marihuany są znacznie mniej szkodliwe – jak wskazują badania – niż spożywanie alkoholu.
Czy palenie marihuany uzależnia?
Palenie marihuany nie powoduje uzależniania fizycznego. Może ewentualnie uzależniać psychicznie przy nadmiernym i częstym stosowaniu tej substancji psychoaktywnej. Tak naprawdę nie ma wystarczająco dużo badań naukowych dotyczących uzależniania od marihuany. Znaczna część z nich jednak potwierdza, że konopie indyjskie nie uzależniają tak jak twarde narkotyki czy alkohol.