Czy marihuana uzależnia?

Czy marihuana uzależnia?

autor: nasionamarihuany.pl

Jakie są skutki palenia marihuany? Czy palenie marihuany uzależnia? Jeśli tak to jakie są objawy uzależnienia i jak przebiega leczenie uzależnienia? I wreszcie jaki jest faktycznie wpływ właściwości psychoaktywnych konopi indyjskich na nasz organizm? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Długotrwałe palenie marihuany

Przede wszystkim marihuana, jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, jest najmniej szkodliwą używką. Jednak regularne palenie marihuany może mieć wpływ na nieprzyjemne objawy.

Palenie marihuany a uzależnienie

Używanie konopi indyjskich na co dzień, niezależnie od tego czy do celów rekreacyjnych czy jako marihuanę medyczną może doprowadzić do takich objawów jak: suchość w ustach, zwiększony apetyt, zwiększone tętno, zespół amotywacyjny, zaburzenia procesów myślenia i koordynacji ruchowej, jak również zawroty i bóle głowy, mdłości, problemy z pamięcią czy halucynacje i paranoje.

Uzależnienie fizyczne i psychiczne

Badania naukowe przeprowadzone w 2018 r. wskazują na to, że u jednej na dziesięć osób, które palą marihuanę regularnie może się rozwinąć uzależnienie fizyczne, uzależnienie psychiczne bądź uzależnienie społeczne.

Negatywne skutki palenia marihuany

Wpływ na to ma działanie psychoaktywne konopi indyjskich niezależnie od tego czy jest to marihuana medyczna czy zioło, palone rekreacyjnie zioło. W przypadku uzależnienia fizycznego występują objawy ogólnoustrojowe takie jak: zaburzenia snu, zaburzenia lękowe, bóle głowy, bóle brzucha, zwiększona potliwość czy problemy z koncentracją.

Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, a tym samym uzależnienie psychiczne dotyczy głównie młodych osób, w okresie dojrzewania. Nieprzyjemne skutki to najczęściej stany depresyjne, halucynacje, drażliwość oraz niepokój, amnezja, problemy emocjonalne czy problemy z pamięcią.

Czy konopie mogą uzależnić?

I wreszcie uzależnienie społeczne może przybierać różne postacie ale polega głównie na zapaleniu marihuany niezleżenie od miejsca i okoliczności, w których znajduje się osoba uzależniona.

Marihuana, a alkohol i nikotyna

Zażywanie marihuany nie jest jednak tak uzależniające jak w przypadku popularnych używek takich jak alkohol czy nikotyna. Nie wspominając już o uzależnieniu od twardych narkotyków. Warto też pamiętać, że marihuana to lek – legalny i dostępny w polskich aptekach na receptę. I jak z każdym środkiem stosowanym w celach medycznych wskazany jest umiar oraz konsultacje z lekarzem.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).