Przyjmowanie medycznej marihuany

Czy medyczną marihuanę można przyjmować również na ulicy czy tylko w domu?

autor: nasionamarihuany.pl

Medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 2017 roku. Rok później była już dostępna w sprzedaży. Przepisać medyczną marihuanę może lekarz i wówczas można ją kupić w polskich aptekach na receptę. Lek dostępny jest w formie suszu do palenia lub waporyzacji. Pytanie jednak gdzie faktycznie marihuany medycznej możemy używać?

Jak stosować medyczną marihuanę?

Jest wiele metod stosowania medycznej marihuany, jednak jednym z najczęściej zalecanych przez lekarzy jest waporyzacja. Jak wiadomo używanie konopi to najczęściej palenie marihuany. Jednak plusem waporyzacji jest szybkość działania konopi indyjskich oraz uniknięcie wdychania substancji smolistych i rakotwórczych.

Gdzie można przyjmować marihuanę?

Konopie indyjskie stosowane za pomocą waporyzatora są najbardziej prozdrowotne ponieważ poprzez ich podgrzewanie wydobywa się z nich związki biologicznie czynne. Poza tym waporyzacja podczas stosowania medycznej marihuany chroni susz przed utratą substancji bioaktywnych.

Gdzie można spożywać medyczną marihuanę?

Konopie indyjskie do celów medycznych w odróżnieniu od konopi siewnych są substancją psychoaktywną czy też lekiem narkotycznym. Stosować można je zarówno w domu jak i w klinikach specjalizujących się w terapii medyczną marihuaną. Mogłoby się wydawać, że palenie marihuany w miejscach publicznych nie jest dozwolone. Faktycznie wygląda to zupełnie inaczej.

Pacjent, który używa marihuany medycznej na podstawie recept przepisywanych przez lekarza, może posiadać przy sobie zarówno susz jak i waporyzator. Również stosowanie marihuany medycznej w miejscach publicznych nie jest karalne.

Palenie marihuany na ulicy

Na wypadek kontroli policyjnej pacjent powinien posiadać dokument potwierdzający legalny zakup leku, albo też skan recepty (jeśli marihuana została przepisana na tradycyjnej recepcie), czy też zalecenie od lekarza o leczeniu konopiami.

Kupić medyczną marihuanę można w polskich aptekach. Jest ona dostępna wyłącznie w oryginalnych opakowania od renomowanych producentów z Kanady lub Niemiec. Dlatego podczas policyjnej kontroli warto mieć lek w oryginalnym opakowaniu.

Prowadzenie pojazdów po medycznej marihuanie

O ile konopie siewne nie mają właściwości psychoaktywnych ze względu na znikomą zawartość THC, (podobnie jak zresztą wytwarzany z nich olej CBD), to już konopie indyjskie stosowane jako medyczna marihuana mogą powodować działania niepożądane, wpływające na upośledzenie pamięci krótkotrwałej, przetwarzanie informacji i w efekcie również na sprawne prowadzenie pojazdów.

Dlatego prowadzenie samochodu i innych pojazdów mechanicznych po użyciu marihuany jest nie tylko niewskazane, ale także prawnie niedozwolone.

Czy psychiatra może przepisać marihuanę?

Medyczna marihuana to lek na wiele schorzeń takich jak: stwardnienie rozsiane, lekooporną padaczkę, silne bóle, wspomaganie leczenia chorób nowotworowych oraz zaburzenia psychiczne. W efekcie recepty na medyczną marihuanę nie otrzymamy od lekarza pierwszego kontaktu. Ale jak najbardziej wypiszę ją (jak będą oczywiście podstawy do terapii konopiami) lekarz psychiatra, onkolog, oraz specjalista od medyny paliatywnej.

Gdzie można stosować marihuanę?

Czy można palić marihuanę na ulicy?

Medyczną marihuanę można palić na ulicy. Jednak w przypadku kontroli policyjnej należy posiadać dokument potwierdzający legalny zakup leku, albo też skan recepty (jeśli marihuana została przepisana na tradycyjnej recepcie), czy też zalecenie od lekarza o leczeniu konopiami.

Nieposiadanie wyżej wymienionych dokumentów podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (w razie kontroli policji należy udowodnić legalność posiadanego produktu) zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).