Szkodliwość palenia konopi

Czy okazjonalne używanie marihuany jest szkodliwe?

autor: nasionamarihuany.pl

Marihuana to jedna z tych substancji psychoaktywnych, która ma właściwości lecznicze, ale używana jest również dla celów rekreacyjnych. Jakie są zatem właściwości marihuany? Czy okazjonalne używanie marihuany może mieć negatywne skutki? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

Co dzieje się z mózgiem po marihuanie?

Badania sugerują, że nadużywanie marihuany może powodować wiele dolegliwości związanych z zaburzeniami koncentracji, pamięci, jak również zaburzeniami uwagi i motywacji.

Dotyczy to oczywiście użytkowników marihuany dla celów rekreacyjnych. Użytkownicy marihuany, którzy nadużywają tej substancji psychoaktywnej mogą się nabawić nawet chorób psychicznych.

Z drugiej strony medyczna marihuana wpływa korzystnie przy leczenie szerokiego spektrum chorób takich jak stwardnienie rozsiane, lekooporna padaczka, choroby nowotworowe, a także pomaga w rozwiązywaniu problemów z przewlekłymi bólami czy brakiem apetytu.

Palenie marihuany a mózg

Legalizacja marihuany w Polsce umożliwiła terapię konopiami wielu osobom, które naprawdę tego potrzebowały.

Ale jak wiadomo nawet nadmiar tego co ma właściwości lecznicze i prozdrowotne może być po prostu szkodliwy.

Potwierdzają to badania opublikowane w „Journal of Neuroscience” przez naukowców z Northwestern University i Massachusetts General Hospital/Harvard Medical School wskazują, że marihuana może zmieniać strukturę mózgu.

Eksperymenty przeprowadzono na zwierzętach. Okazało się, że skutki palenia marihuany, w której dominująca jest obecność THC (psychoaktywnego związku organicznego – tetrahydrokannabinol) to zmiany w niektórych obszarach mózgu związanych z pamięcią, koncentracją, nauką oraz motywacją.

Nie zostało jednak wyjaśnione jaki palenie marihuany ma wpływ na strukturę mózgu człowieka, który konopi indyjskich używa okazjonalnie. Naukowcy jednak nie odpuścili i postanowili zgłębić temat.

Czy okazjonalne palenie marihuany szkodzi?

Idąc za ciosem, amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie mózgu 40 osób za pomocą rezonansu magnetycznego.

Uczestnicy eksperymentu mieli od 18 do 25 lat i ich zadaniem było okazjonalne używanie marihuany, a dokładnie raz w tygodniu. Uzyskane w wyniku badania skany mózgów porównano ze skanami osób, które w ogóle nie paliły konopi indyjskich.

Porównując osoby niepalące z okazjonalnymi użytkownikami marihuany okazało się, że u tych drugich wystąpiło powiększenie w jądrze półleżącym – czyli regionie mózgu odpowiedzialnym za system nagradzania. Obszar ten miał inny kształt i strukturę.

Palenie trawki

Co więcej, u osób, które paliły większe ilości konopi indyjskich występowały nieprawidłowości w jądrze półleżącym oraz w ciele migdałowatym – regionie mózgu związanym z emocjami.

Niezależnie od wyników rezonansu magnetycznego, ocena psychiatryczna wykluczyła uzależnienie od marihuany nawet u osób, które paliły ją w przeciągu ostatnich 3 miesięcy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy okazjonalne palenie marihuany może być szkodliwe. Podobnie jak jest to z innymi używkami, konopie indyjskie należy stosować z rozsądkiem i umiarem.

Jak wiadomo podobnie jak palenie tytoniu, konopie indyjskie nie są wolne od substancji smolistych, a więc ich nadużywanie może być szkodliwe nie tyle co dla naszego mózgu, ale samych płuc.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).