Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Czy pacjent stosujący medyczną marihuanę może prowadzić samochód? Jak długo THC utrzymuje się we krwi?

autor: nasionamarihuany.pl

Medyczna marihuana jest w Polsce legalna od 2017 roku. Rok później lek był już dostępny w aptekach. Ze względu na obecność THC w konopiach indyjskich ich działanie jest psychoaktywne. Czy zatem pod wpływem środka odurzającego w postaci medycznych konopi można prowadzić samochód?

Prowadzenie pojazdów pod wpływem THC

Prowadzenie pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym pod wpływem alkoholu, czy też pod wpływem środka odurzającego lub innych substancji wpływających na układ nerwowy jest niedozwolone i karalne

O ile jednak dopuszczalny poziom w przypadku alkoholu we krwi czy też w wydychanym powietrzu jest ściśle określony przez prawo drogowe, to już dozwolona zawartość THC we krwi nie została dotąd doprecyzowana.

Prowadzenie pod wpływem marihuany

Nasuwa to jeden wniosek – po użyciu środka odurzającego w postaci marihuany medycznej czy też rekreacyjnej należy prowadzenia pojazdów mechanicznych unikać i tyle. Tym bardziej, ze tak jak w przypadku kontroli drogowej alkomatem, policjanci coraz częściej mają w swoim wyposażeniu i coraz regularniej stosują narkotesty.

THC we krwi, THC w ślinie…

O ile konopie siewne i zawarte w nich CBD nie należą do substancji psychoaktywnych, które zaburzają układ nerwowy i mogą wpływać na prowadzenie pojazdów to już w przypadku konopi indyjskich dla celów leczniczych czy rekreacyjnych sprawa jest mówiąc potocznie „śliska”.

Wszystko dlatego, że THC we krwi a także w moczu utrzymuje się najdłużej. Znacznie szybciej zanika w ślinie. W pierwszym przypadku wszystko zależy od tego jak często stosujemy marihuanę.

Przy umiarkowanym czy też okazjonalnym paleniu konopi indyjskich THC we krwi może się utrzymywać do 2 a nawet 3 dni. Jednak w przypadku pacjentów stosujących medyczną marihuanę w grę wchodzi regularne używanie leku, a wówczas THC we krwi może być wykrywalne nawet do 2 tygodni.

Marihuana a samochód

Z kolei w ślinie wykrywalność THC zanika jak już wspominaliśmy najszybciej. Śladu po tym związku psychoaktywnym nie ma już po kilkunastu godzinach. To akurat jest dobra wiadomość przynajmniej dla części pacjentów stosujących konopie medyczne, bo narkotesty używane przez policjantów drogówki badają zawartość THC w ślinie. Wynik po pobraniu próbki śliny jest dostępny po ok. 5 minutach.

Podsumowując, prowadzenie pojazdów bezpośrednio po zażyciu marihuany jest po prostu niedopuszczalne i niebezpieczne.

Po jakim czasie można prowadzić samochód po marihuanie?

Trudno jednoznacznie określić po jakim czasie można prowadzić samochód po marihuanie. Wiadomo, ze psychoaktywny związek THC występujący w konopiach indyjskich najdłużej utrzymuje się we krwi – do 2 dni przy umiarkowanym paleniu, a nawet do 2 tygodni przy regularnym stosowaniu marihuany. Z kolei najkrócej – bo do kilkunastu godzin THC utrzymuje się w ślinie. A to właśnie za pomocą narkotestów policjanci drogówki weryfikują poziom THC w organizmie.

Czy po medycznej marihuanie można prowadzić samochód?

Bezpośrednio po użyciu medycznej marihuany nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Wykrycie THC w organizmie podobnie jak alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych jest niedozwolone i karalne w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym.

Ile można mieć THC we krwi?

W Polsce nie ustalono dotąd dopuszczalnego poziomu THC w organizmie tak jak w przypadku stężenia alkoholu. Jednak w niektórych krajach europejskich coś takiego jak dopuszczalna zawartość THC już w prawie drogowym jest określona.

Ile można mieć w krwi THC po paleniu?

Czy można przewozić w aucie nasiona marihuany?

Posiadanie, transport i handel nasionami marihuany jest w Polsce legalny. Dotyczy to oczywiście osób pełnoletnich. Dlatego nasiona marihuany jak najbardziej można przewozić w samochodzie.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).