Green House Seeds holenderski seedbank

Green House Seeds – najlepszy seed bank z Holandii?

Michał Bania

Green House Seeds Company – to założony przez Arjana Roskama we wczesnych latach 90-tych bank nasion marihuany. Aktualnie Green House Seeds jest jednym z największych i najbardziej znanych seedbanków na całym świecie. Jak powstał Green House Seeds? Czemu drogi Arjana i niektórych z jego współpracowników się rozeszły? Ile warte są nasiona sprzedawane przez GHS? Ile nagród na Cannabis Cup wygrał Green House Seeds? Czy Green House to tylko nasiona czy może już lifestyle? Tego i wiele więcej, dowiesz się z tego artykułu!

Powstanie Green House Seeds Company

Neville Shoenmaker w 1991 roku sprzedał założony przez siebie The Seed Bank Of  Holland Benowi Dronkersowi – właścicielowi Sensi Seeds, by niedługo później wraz z Arjanem Roskamem oficjalnie założyć Green House Seeds Company. Arjan był wtedy właścicielem Coffeshopu „Green House” (otwartego w 1992 roku), growerem i początkującym breederem – pierwsze nasiona konopi zaczął robić już 1985 roku.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Nevilla w tworzeniu wyjątkowych odmian i biznesowemu zmysłowi Arjana, Green House Seeds szybko stał się jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych seedbanków w Europie i na świecie. Bardzo szybko odmiany tworzone przez Green House Seeds zaczęły wygrywać liczne Cannabis Cup’y w Europie i na świecie.

Green House Coffeeshop

Pierwszy Green House Coffeeshop został otwarty w 1992 roku w Amsterdamie. Green House Coffeeshop od tego czasu zwiększył swoją ilość do czterech punktów w Holandii. Green House znany jest z tego, że przyciąga wiele różnych osobistości, nie tylko ściśle związanych ze światem konopnym.

Można tu spotkać aktorów, muzyków czy inne osobistości ze świata showbiznesu. Green House zdobył reputację jednego z najlepszych coffeeshopów w Holandii i cieszy się międzynarodową sławą.

Odejście Nevila od Green House Seeds

W 1998 Nevill sprzedał swoje udziały w Green House Seeds by skupić się na swoich innych projektach. Taki stan rzeczy nie przeszkodził Arjanowi, który chciał dalej kontynuować swoją wizję, dzięki czemu GHS mimo odejścia Nevila dalej prężnie się rozwijał. Neville natomiast zaczął skupiać się na projekcie, którego celem była legalizacja medycznej marihuany w Australii – skąd pochodził.

Shantibaba

Shantibaba (obecnie CBD Crew oraz Mr.Nice Seeds) w 1995 poznał się z Arjanem, który zatrudnił go, jak twierdzi Arjan, jedynie w celu podlewania jego roślin oraz dbania o sprzedaż w Green House Seeds.

Shantibaba współpracował z Arjanem przez kilka lat, posiadał 25% udziałów GHS.  Było to na samym początku, w czasach gdy Green House Seeds dopiero rozwijało skrzydła. Niestety Arjan i Shantibaba nie rozeszli się dość pokojowo i do dziś rywalizują ze sobą.

Arjan z Green Hause Seeds

Arjan z Green House Seeds

Jak utrzymuje Arjan, Shantibaba został wyrzucony z GHS ponieważ kradł klony, a tym samym genetykę jaka była w rękach Green House Seeds. Podobno skradzione klony Shantibaba wywiózł do Szwajcarii, gdzie powstawały później nasiona spod szyldu Mr. Nice Seeds.

Franco Loja

Franco Loja (urodzony 20 maja 1974, zmarł 2 lutego 2017) pochodził z Włoch, gdzie wychowywał się i spędził całą swoją młodość. Już jako nastolatek eksperymentował z uprawą konopi oraz ich konsumpcją.

W 2004 roku wstąpił do teamu Green House Seeds. Ten były wojskowy  (w wojsku był spadochroniarzem) postanowił w całości oddać się swojej pasji jaką były konopie. Tak więc, gdy zakończył służbę wojskową, przeprowadził się do Holandii.

Franco Strain Hunters GHS

Franco Strain Hunters

W roku 2001 dostał pracę jako menadżer w Instytucie Medycznej Marihuany w Holandii. W tym okresie była to jedyna placówka na świecie, która posiadała licencję na uprawę medycznej marihuany i mogła dostarczać ją do aptek na terenie Holandii.

Franco zaczął pracować dla Green House Seeds jako breeder, czyli hodowca pracujący nad nowymi krzyżówkami i odmianami. Dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu nie miał problemu by sprostać temu zadaniu. Franco był prawdziwym pasjonatem, w 100% poświęconym konopiom.

Najpopularniejsze odmiany Green House Seeds Company

Green House Seeds Company odpowiedzialni są za stworzenie jednych z najbardziej rozpoznawalnych odmian w Europie i na świecie. Arjan i jego team codziennie ciężko pracują na swój sukces.

Odmiany marihuany takie jak Super Lemon Haze, Hawaiian Snow, Big Bang czy El Nino na stałe zapisały się w historii. Odmiany te mają na swoich kontach niezliczone ilości wygranych nagród na konkursach takich jak Cannabis Cup, odbywający się w Amsterdamie. W katalogu GHS każdy grower znajdzie odmianę idealną dla jego potrzeb.

Nie ważne czy wolisz energetyczną i psychodeliczną Sativę czy może relaks i rozluźnienie jakie powoduje Indica, repertuar tego producenta jest bardzo szeroki i obfity w odmiany z górnej półki. W ofercie GHS nie brakuje również odmian marihuany o właściwościach medycznych.

Nagrody na Cannabis Cup

Green House Seeds przez lata swojej działalności zdobył ogromną ilość nagród na wszelkiego rodzaju imprezach, z których najsłynniejsza to High Times Cannabis Cup. Nic dziwnego, odmiany stworzone przez Green House to wyjątkowa genetyka, która jest odzwierciedleniem pasji, wiedzy oraz misji jaka przyświeca Arjanowi i jego teamowi.

Green Hause Seeds Cannabis Cup

Ekipa Green House Seeds na Cannabis Cup

Jedną z najbardziej nagradzanych odmian jakie wyszły ze stajni Green House Seeds, to rozsławiony na całym świecie Super Lemon Haze, który nawet w Polsce jest jedną z najbardziej znanych odmian marihuany. Również Super Silver Haze stworzony przez GHS był, i jest jedną z najpopularniejszych odmian w Holenderskich Coffeeshopach.

W 1998 roku pod marką Green House Seeds Neville, Shantibaba i Mr. Nice wygrali wszystkie nagrody na High Times Cannabis Cup, czyli wszystkie jakie były do zdobycia. Łącznie GHS ma na swoim koncie niemal 40 nagród wygranych tylko na High Times Cannabis Cup.

Arjan Roskam okładka High Time

Arjan Roskam na okładce High Times

Green House Seeeds – nie tylko nasiona

Green House to jednak nie tylko nasiona i sieć Coffeeshopów. Arjan jako wieloletni grower zajął się również produkcją nawozów do uprawy marihuany. Green House Powder Feeding to nawozy przeznaczone specjalnie do uprawy konopi.

Formuła tych nawozów sprawia, że nawożenie staje się proste dzięki jednoskładnikowej formule. Brak jest tu wielu kolorowych buteleczek wśród których początkujący grower od razu się gubi, dzięki czemu uprawa staje się prosta, nawet dla laika.

Nawozy Green House Powder Feeding dostępne są zarówno w wersji mineralnej jak i bio, dzięki czemu każdy grower może czerpać korzyści z ich używania. Nadają się one do uprawy w każdym rodzaju podłoża, od ziemi po hydroponikę. Poza tym, Green House ma całkiem pokaźną linię gadżetów reklamowych, które cieszą się dużą popularnością wśród fanów marki.

Znajdziecie wśród nich między innymi figurki z kiwającą głową przedstawiające Arjana, smycze, breloczki, popielniczki, bibułki do kręcenia jointów, ubrania czy nawet bidony na napoje.

Strain Hunters

Strain Hunters to jeden z najnowszych projektów jakie rozkręcił Arjan i Franco Loja. Zaczęli oni nagrywać swoje ekspedycje, w których poszukują dzikich odmian konopi tzw. landrace. Oryginalne szczepy występujące naturalnie w wielu miejscach na świecie są bardzo pożądane przez hodowców chcących tworzyć nowe odmiany konopi.

Arjan Roskam Strain Hunters

Arjan Roskam podczas ekspedycji Strain Hunters

Po sukcesie serii filmów Strain Hunters, Arjan i Franco otworzyli również seedbank o nazwie Strain Hunters, a także dwa konopne kluby społeczne w Barcelonie i w San Sebastian w Hiszpanii.

Źródła:

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).