Ile kosztuje medyczna marihuana?

Ile kosztuje medyczna marihuana?

autor: nasionamarihuany.pl

Marihuana medyczna jest w Polsce legalna od 2017 roku i można ją kupić w aptekach na receptę. Leczenie medyczną marihuaną dedykowane jest osobom cierpiącym na wiele schorzeń poczynając od takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, padaczka lekooporna, aż po choroby nowotworowe. Jakie zatem mają właściwości konopie medyczne i ile kosztuje marihuana medyczna? O tym i nie tylko z tego artykułu dowiesz się krok po kroku.

Leczenie medyczną marihuaną

Marihuana medyczna jest dostępna w polskich aptekach jako surowiec farmaceutyczny. To tak naprawdę konopie indyjskie i otrzymywany z nich susz kwiatu konopi niczym nie różni się od tego, który stosowany jest do celów rekreacyjnych.  Z tą tylko różnicą, że uprawa konopi do celów medycznych jest ściśle kontrolowana, z dbałością o najwyższe standardy jakościowe i sterylność.

Susz konopi dostępny jest w polskich aptekach na receptę przepisaną przez lekarza. Spektrum chorób, które łagodzi lub niweluje marihuana lecznicza jest bardzo szerokie. Odpowiednia jej dawka lecznicza może skutecznie zastąpić stosowane leki, lub wspomagać terapię farmakologiczną.

Medyczna marihuana jak lek z apteki

Lecznicza marihuana służy do leczenia bólu w tym tak dotkliwego jak ból nowotworowy jak również skutecznie łagodzi zaburzenia snu. Ma również właściwości pobudzające apetyt u pacjentów, którzy przeszli ciężkie choroby min. nowotworowe.

Korzyści płynące ze stosowania marihuany medycznej to również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, zawroty głowy  i pozytywne działania na stany zapalne oraz antidotum na zespół stresu pourazowego.

Na marihuanę medyczną lekarz może wypisać receptę pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane czy takie schorzenia jak choroba Parkinsona lub padaczka lekooporna.

Właściwości medycznej marihuany

Konopie lecznicze mają właściwości psychoaktywne. Wszystko za sprawą wysokiego poziomu THC – psychoaktywnego związku występującego w konopiach indyjskich. Jednak najbardziej prozdrowotne właściwości ma kanabidiol CBD. Związek ten zawierają też konopie siewne służące do celów przemysłowych spożywczych. Te jednak mają znikomą, wręcz śladową zawartość psychoaktywnego THC.

Wyższa zawartość THC w leczniczej marihuanie jest jednak uzasadniona. Ten związek o silnych właściwościach psychoaktywnych działa kojąco szczególnie przy leczeniu lub wspomaganiu leczenia ciężkich chorób nowotworowych oraz ich skutków.

Pacjenci stosujący medyczną marihuanę

Tak naprawdę CBD i THC to dwa główne związki organiczne, które się wzajemnie równoważą i czynią leczniczą marihuanę skutecznym lekiem pochodzenia naturalnego, będącego alternatywą dla pacjentów stosujących inne leki.

Marihuana medyczna to lek bezpieczny i przebadany, ale oczywiście, jak w przypadku stosowania innych środków terapia nim może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Odpowiedzią na działania niepożądane jest rozsądne stosowanie marihuany pod opieką lekarza.

Koszty stosowania medycznej marihuany

Marihuana medyczna to produkt dostępny w polskich aptekach w postaci suszu. Koszt jednego grama to ok. 65 zł. Jednak miesięczna terapia dla pacjenta wiąże się już z kosztem ok. 2000 zł. Na taki wydatek niestety nie każdy może sobie pozwolić.

Selekcja medycznej marihuany do apteki

Wysoka cena suszu konopi medycznych to efekt tego, że jest on uprawiany i produkowany za granicą. Dotychczas leczniczą marihuanę dostarczano do polskich aptek z Kanady i Niemiec. Eksperci nie od dziś są zgodni co do tego, że uprawa i produkcja medycznej marihuany sprawiałyby, że cena leku byłaby kilkukrotnie niższa.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).