Jack Herer odmiana nasion marihuany

Jack Herer – żywa legenda

Michał Bania

Z pewnością sedną z najbardziej znanych odmian konopi jakie powstały jest Jack Herer. Odmiana stworzona przez Sensi Seeds i nazwana imieniem i nazwiskiem legendarnego aktywisty konopnego z USA oraz autora książki „Król jest nagi” (org.: The Emperor Wears No Clothes.) Jack Herer to rzeczywiście wyjątkowa odmiana konopi, stała się sławna nie tylko przez nazwę, ale przez jej wyjątkową jakość i właściwości. Jakie odmiany dały początek tej żywej legendzie? Kim Był Jack Herer? I co sprawiło, że odmiana ta podbiła serca setek tysięcy palaczy na całym świecie? Dowiecie się tego w poniższym artykule.

Historia powstania odmiany Jack Herer

Jack Herer powstał dzięki skrzyżowaniu hybrydy Haze z krzyżówką Northern Lights #5 x Shiva Skunk. Głównym założeniem przy tworzeniu tej odmiany było połączenie unoszącego działania Sativy oraz dużej produkcji żywicy, która była przypisywana odmianom Indica.

Jack Herer uprawiany jest z nasion, dzięki temu ma spore różnice między poszczególnymi fenotypami, a każdy z nich wyróżnia się czymś wyjątkowym. Większość z nich jednak posiada przewagę genetyki Sativa, co widać zarówno w wyglądzie roślin jak i czuć w działaniu odmiany. Jack Herer powstał w połowie lat 90-tych i szybko zaczął być doceniany. Najpierw doceniła go załoga Sensi Seeds, później pierwsi growerzy mających zaszczyt go uprawiać.

Jack Herer szybko zaczął wygrywać liczne Cannabis Cupy i zdobywać tym samym międzynarodową sławę. Szybko zauważono również wysoki potencjał medyczny tej odmiany. Dzięki czemu Jack Herer został w Holandii uznany za odmianę medyczną. Niedługo po tym jak został doceniony, trafił do aptek pod nazwą Bedrocan.

Bedrocan medyczna marihuana

Bedrocan medyczna marihuana

Kim był Jack Herer?

Oczywiście nie byłoby odmiany o tej nazwie, gdyby nie słynny aktywista i przedsiębiorca konopny z USA – Jack Herer (ur. 18.06.1939, zm. 15.04.2010). Związany był on z konopiami i marihuaną niemal całe swoje dorosłe życie. Zaczął od otwarcia headshopu (sklep z akcesoriami do palenia) w roku 1973. O życiu Jack’a Herera nakręcono też film dokumentalny pt. „Emperor of hemp”.

Jack był bardzo mocno zaangażowany w „odczarowanie” nie tylko marihuany, ale i konopi przemysłowych. W swojej książce Jack opisywał liczne zastosowania konopi przemysłowych oraz to jak konopie górują nad innymi materiałami. Wyraźnie zauważał i wielokrotnie opisywał przewagę konopnego materiału, papieru czy paliwa, nad standardowymi, konwencjonalnymi odpowiednikami.

Jack Herer

Jack Herer

W książce namawiał także do dekryminalizacji i legalizacji konopi indyjskich, oraz opisywał zalety jakie przyniesie te posunięcie. Jack Herer zmarł w 2010 roku z powodu komplikacji po zawale serca. Jego śmierć była wielkim ciosem i stratą dla całej społeczności konopnej i nie tylko.

Za co ludzie pokochali odmianę Jack Herer?

Odmiana Jack Herer została pokochana przez ludzi głównie przez swoje wyjątkowe działanie, zarówno rekreacyjne jak i medyczne. To odmiana marihuany o dużej mocy i kompleksowym działaniu ze względu na swoją złożoną genetykę. Łączy w sobie działanie odmian Sativa i Indica z delikatną przewagą Sativy. Powoduje długotrwały i silny efekt.

Medycznie, świetnie sprawdza się w przypadku depresji, bólu, czy w walce ze stresem. Świetnie podnosi na duchu, daje uczucie szczęścia i radości. Jack Herer posiada bogaty aromat, jest on jednocześnie owocowy, sosnowy i pieprzowy. Główne terpeny, które tworzą ten wspaniały aromat to terpinolen, kariofilen i pinen.

Uprawa odmiany Jack Herer

Uprawa Jack’a Herera jest prosta, trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, jest to hybryda o przewadze genów Sativa, oznacza to, że ta odmiana marihuany potrafi osiągnąć znaczne rozmiary. Można je kontrolować poprzez trening LST, topping czy łamanie. Ponadto warto nie trzymać jej długo w fazie wegetacyjnej, szczególnie w małych growboxach – trzy tygodnie powinno być wystarczające.

Jack Herer nasiona marihuany

Odmiana Jack Herer

Po drugie, do uprawy outdoor wymaga się śródziemnomorskiego klimatu, w krajach o klimacie umiarkowanym może mieć duże problemy by dojrzeć w pełni. Poza tym nie wymaga wiele – Jack Herer daje duży plon wysokiej jakości. Odmiana wymaga podparcia podczas kwitnienia ze względu na rozmiar i ciężar kwiatów. Kwitnie dość szybko, zazwyczaj około 10 tygodni, co jak na odmianę głównie Sativa jest dobrym wynikiem. Jest to odmiana dość odporna na pleśń.

Nasiona marihuany Jack Herer możesz kupić zarówno pod postacią nasion feminizowanych jak i regularnych. Nasiona te posiada w swojej ofercie wiele seedbanków, jednak oryginalnie odmiana została stworzona przez Sensi Seeds.

Źródła:

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).