Konopie a pamięć

Jak marihuana wpływa na pamięć?

autor: nasionamarihuany.pl

Czy konopie indyjskie mają wpływ na pamięć krótkotrwałą i czy mogą też powodować zaburzenia pamięci długotrwałej? Takie pytania o negatywny wpływ marihuany na pamięć zadają sobie nie od dziś naukowcy. Więcej o sprawności pamięci, a także o tym czy użytkownicy marihuany odczuwają jej wpływ na funkcjonowanie mózgu dowiecie się z tego artykułu.

Marihuana a pamięć

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy palenie marihuany może mieć wpływ na sprawność pamięci. Ten temat już wielokrotnie podejmowany był również w wielu badaniach.

Kanadyjscy naukowcy – Scot Purdon i Daniel Krzyzanowski między innymi sprawdzali czy palenie konopi indyjskich może mieć negatywny wpływ na pamięć długotrwałą i zdolności poznawcze.

Przeanalizowali oni w sumie ponad 20 badań przeprowadzonych w przeszłości. Efekt? Naukowcy odkryli, że negatywny wpływ marihuany na funkcjonowanie pamięci oraz zdolność uczenia się ustępuje w okresie od 7 do 28 dni abstynencji.

Badanie mózgu podczas stosowania marihuany

Ale to nie wszystko. Badacze udowodnili, że wieloletnie palenie marihuany jest odwrotnie proporcjonalne do dłuższych okresów potrzebnej abstynencji. Oznacza to, że sama abstynencja wcale nie jest kluczowa i nie wpływa na poprawę pamięci i zdolności uczenia się.

Jak marihuana wpływa na pamięć długotrwałą i krótkotrwałą?

Pamięć krótkotrwała i pamięć długotrwała może zostać zakłócona przez palenie marihuany szczególnie u osób młodych – poniżej 16 roku życia.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Northwestern University w Chicago.

Przebadali oni 10 osób, które regularnie stosowały marihuanę, a także 44 osoby, które nigdy z ziołem nie miały do czynienia oraz 15 pacjentów cierpiących na schizofrenię, którzy w przeszłości jako nastolatkowie palili konopie indyjskie.

Dla równowagi przebadano także 28 schizofreników, którzy zioła w przeszłości nie palili. Naukowcy wykorzystując rezonans magnetyczny sprawdzili u badanych strukturę mózgu o nazwie hipokamp. Odpowiada ona za pamięć długotrwałą.

Hipokamp u osób zdrowych i chorych na schizofrenię, które w przeszłości regularnie paliły zioło, różnił się od hipokampa u osób z grupy kontrolnej.

Mózg a palenie marihuany

U chorujących na schizofrenię odnotowano, że budowa tej struktury mózgu jeszcze bardziej odbiegała od normy, im dłużej palili oni konopie indyjskie jako nastolatkowie. Według naukowców zmiany te wyraźnie odzwierciedlają uszkodzenie hipokampa.

Wyraźnym różnicom w strukturze hipokampu towarzyszyło pogorszenie się pamięci epizodycznej. Testy pamięciowe wykazały wyniki gorsze o 18 proc., a w grupie schizofreników wyniki te były gorsze nawet o 26 proc., w porównaniu z chorymi niestosującymi konopi jako nastolatkowie.

– W obydwu naszych ostatnich badaniach powiązaliśmy przewlekłe stosowanie marihuany w wieku nastoletnim ze zmianami w budowie obszarów mózgu krytycznych dla procesów pamięciowych. Zmiany te utrzymują się co najmniej kilka lat po tym, jak ludzie przestają stosować konopie – kwituje główny autor pracy, prof. Matthew Smith.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).