Choroby konopi

Jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować rośliny marihuany i jak sobie z nimi radzić?

autor: nasionamarihuany.pl

Wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, robaki czy gryzonie, a nawet zwierzęta domowe mogą zaszkodzić uprawie marihuany. Decydując się na uprawę konopi nie wszystko musi pójść po myśli hodowcy. Jakich zatem naturalnych wrogów można się spodziewać w przypadku roślin konopi? W jaki sposób nadmierne podlewanie i warunki wysokiej wilgotności mogą zaszkodzić naszym roślinom?

Najczęstsze choroby roślin marihuany: objawy i sposoby zwalczania

Pierwsze niepokojące objawy w roślinach konopi mogą się pojawić na spodniej stronie liści. Warto zatem liście roślin już na początkowym etapie uprawy wnikliwe obserwować.

Często takie niepokojące objawy są niewidoczne na pierwszy rzut oka i mogą występować tylko na spodzie liści.

Wygięcie liści konopi do góry, czy też zżółknięcie liści, a także występowanie na nich pajęczyn czy białego nalotu to sygnał alarmowy.

Choroby marihuany

Równie niepokojące mogą być gnicie korzeni, które niekoniecznie można zauważyć na początkowym etapie choroby. Objawy pojawią się wówczas, gdy korzenie nie będą roślinom dostarczać odpowiedniej ilości wody oraz składników odżywczych i będą widoczne u zaatakowanych liści.

Najczęściej rośliny atakują: biały mączniak prawdziwy, czerwce, gąsienice, patogeny i grzyby powodujące gnicie korzeni, oraz pleśnie atakujące nawet same pąki.

Szkodliwe dla konopi indyjskich mogą być również komary grzybowe, koniki polne, mączliki, mrówki, mszyce, owady minujące, pluskwiaki tarczowe oraz ptaki. Warto tu również wymienić drapieżne roztocza, a także ślimaki i wirus mozaiki tytoniu.

Jak zapobiegać atakom chorób grzybowych na roślinach marihuany

W przypadku owadów, ślimaków skuteczne będzie ich usuwanie mechaniczne. Jednak gdy w grę wchodzą niewidoczne dla gołego oka szkodniki należy spryskać rośliny stosując przeznaczone do tego preparaty chemiczne.

Leczenie chorób często jest zależne od czynnika patogennego. Dlatego eksperci z tych krajów, gdzie uprawę marihuany prowadzi się legalnie zaznaczają, że łatwiej i skuteczniej jest zapobiegać niż leczyć.

Jakie metody ochrony roślin marihuany są najskuteczniejsze

Przede wszystkim należy utrzymywać czyste środowisko upraw. Patogeny potrzebują odpowiednich warunków, żeby się rozwijać.

Skażone wyposażenie, narzędzia i niehigieniczny personel mogą się przyczynić do rozwoju żywych patogenów.

Pleśń na liściach konopi

Należy też starać się wykrywać wcześniej zagrożenia poprzez stałe monitorowanie roślin i w razie potrzeby izolowanie tych chorych od zdrowych egzemplarzy.

Jakie błędy popełniają growerzy marihuany, przez co narażają swoje rośliny na choroby i szkodniki

Idąc dalej, growerzy w przypadku chorób czy zarazy powinni w miarę szybko usunąć rośliny w myśl zasady, że lepiej utracić jeden krzak niż wszystkie plony.

Poza tym bardzo istotne jest odpowiednie podlewanie konopi. Przyczyną skażenia może być również zanieczyszczona woda.

Skuteczne w walce z patogenami będą chlor oraz lampy UV. Warto również przywiązywać dużą wagę do zapewnienia roślinom odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

Patogeny rozwijają się dobrze w środowisku, gdzie zaniedbano odpowiednią cyrkulację powietrza.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).