Unia Europejska a legalność marihuany

Kraje unii europejskiej, w których marihuana jest legalna

autor: nasionamarihuany.pl

Uprawa konopi indyjskich oraz ich posiadanie na własny użytek i do celów rekreacyjnych wciąż w wielu krajach Unii Europejskiej nie jest legalne. Legalna jest oczywiście medyczna marihuana i coraz więcej krajów akceptuje jej zastosowanie terapeutyczne. Jednak wciąż posiadanie i uprawa marihuany do celów rekreacyjnych jest w wielu krajach europejskich przestępstwem zagrożonym karą więzienia. Gdzie zatem stosowanie marihuany na własny użytek jest legalne bądź które kraje stosują wobec konopi indyjskich politykę tolerancji?

Malta pierwsza w Europie

Pierwszy z rządów europejskich, który zalegalizował marihuanę jest maltański parlament. 36 jego przedstawicieli przegłosowało ustawę, która umożliwia legalne posiadanie konopi indyjskich do siedmiu gramów oraz legalną uprawę do czterech krzaków.

Legalność marihuany na Malcie

Maltański minister ds badań naukowych – Owen Bonnici podkreślił, że legalna konsumpcja marihuany i jej uprawa na własny użytek ograniczy przestępczość i handel narkotykami. Poza tym konopie indyjskie nie są potencjalnie uzależniające. Z kolei posiadanie większych ilości konopi do 28 gramów będzie skutkowało grzywną do 100 euro.

Efekt? Malta to pierwszy kraj w Europie, który w grudniu ubiegłego roku postawił na legalną uprawę i posiadanie marihuany. Oczywiście obywatele Malty nie mogą palić marihuany w miejscu publicznym oraz w obecności dziecka, co również jest karane grzywną.

Holandia tylko toleruje marihuanę

Wbrew wielu opiniom w Holandii, nie ma legalizacji marihuany. Kraj tulipanów stosuje politykę tolerancji wobec konopi indyjskich. Prawo holenderskie dopuszcza posiadanie do pięciu gramów suszu. Konopie indyjskie można palić w coffe shopach. Palenie marihuany w miejscach publicznych ich reklama oraz posiadanie jej przez osoby pełnoletnie są zabronione.

Legalność marihuany w Holandii

Czechy i Hiszpania…

Marihuana w Czechach nie jest legalna. W tym kraju jednak posiadanie na własny użytek do piętnastu gramów marihuany oraz pięciu gramów haszyszu oraz uprawa do pięciu krzaków konopi indyjskich jest traktowana jako wykroczenie, a nie przestępstwo i podlega karze grzywny.

Legalność marihuany w Czechach

W Hiszpanii z kolei posiadanie zioła i uprawa marihuany w prywatnej przestrzeni jest legalna. Nielegalna jest jednak sprzedaż konopi indyjskich. Z kolei posiadanie niedużych ilości marihuany i palenie jej w miejscach publicznych traktowane jest jak wykroczenie i podlega grzywnie oraz konfiskacie zioła.

Ponadto w Hiszpanii jest ok. 500 tak zwanych social clubów (z czego ok. 200 w Bercelonie), w których można palić marihuanę i każdy z ich członków, który płaci składki może z tej używki tam korzystać.

Legalność marihuany w Hiszpanii

Podsumowując, w większości krajów Unii Europejskiej posiadanie konopi indyjskich traktowane jest jako przestępstwo. Tylko w niektórych z nich takich jak min. Czechy czy Hiszpania jest częściowa dekryminalizacja marihuany i tak naprawdę legalizacja konopi indyjskich funkcjonuje jedynie na Malcie.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).