Nasiona konopi w różnych kształtach

Rozmiar, kolor i kształt nasion konopi – kryteria jakości

autor: nasionamarihuany.pl

Czy właściwości wizualne – takie jak rozmiar, kolor i kształt – mogą stanowić kryteria jakości nasion konopi? Jak rozpoznać nasiona wysokiej jakości, na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie określonych nasion? Czy możliwe jest rozpoznanie wadliwych nasion na tak zwany pierwszy rzut oka? Zapraszam do lektury.

Pozory często mylą

Pozory mylą – właściwości wizualne nasion konopi nie do końca są rzetelnym wskaźnikiem ich jakości. Zdrowe nasiona pochodzące z odmiennych szczepów konopi mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem i rozmiarem. Są jednak przypadki, kiedy właściwości te mogą sugerować różnego rodzaju wady, istotne z punktu widzenia uzyskania wartościowych plonów.

Rozważamy więc, jak powinny wyglądać zdrowe, posiadające potencję wydania wartościowych plonów nasiona konopi oraz kiedy cechy zewnętrzne mogą wskazywać na ich niską jakość.

Po pierwsze – kolor nasion konopi

Czy kolor nasion konopi może być wiarygodną wskazówką przy ocenie ich jakości? Powszechnie uważa się, że skorupa zdrowych nasion przybiera barwę ciemnobrązową lub czarną, dodatkowo może być pokryta paskami. Chociaż przeważnie wyglądają one w taki właśnie sposób, cechy te nie zawsze stanowią rzetelny wskaźnik jakości, ponieważ kolor nie jest gwarantem prawidłowego rozwoju rośliny.

Wśród różnych odmian nasion konopi, można znaleźć również takie, których kolor będzie ciemnoszary lub szary. Przykład ten obala mit związany z istnieniem jednej określonej barwy nasion, która świadczyłaby o ich wysokiej jakości.

Różne kolory nasion konopi

Czasami jednak barwa może nieść wartość informacyjną. Tym, co powinno zaalarmować aktywnych entuzjastów konopi, jest zielony lub żółty kolor nasion. Jeśli znajdujesz się w posiadaniu nasion o takiej barwie, stanowi to jednoznaczny sygnał, że są one niedojrzałe. Innymi słowy zielony, a także żółty kolor nasion, świadczą o ich niedokończonym rozwoju. Takie nasiona przeważnie nie są zdolne do kiełkowania i nie nadają się pod uprawę.

Niektóre nasiona będą odznaczały się jednolitą barwą, inne będą posiadać charakterystyczne paski. Część hodowców uważa również, że zdrowe nasiona oglądane w jasnym świetle będą sprawiały takie wrażenie, jakby były pokryte woskiem.

Tak, jak jednak zostało to zaznaczone wyżej, kolor – poza przypadkiem, kiedy sugeruje on niedojrzałość nasion – nie stanowi wiarygodnego wskaźnika jakości. Dlaczego? Dlatego, że to, co wpływa na wartość nasion konopi, nie zawsze pozostawia ślady widoczne gołym okiem.

Mowa tutaj o genetyce nasion, która determinuje płeć rośliny oraz występowanie określonych substancji – kannabinoidów i terpenów. W tym kontekście nasiona danego szczepu konopi dysponują różnymi profilami, które ukryte są w ich wnętrzu. Dlatego decydując się na zakup nasion, warto zaczerpnąć informacji od zaufanego producenta.

Po drugie – rozmiar nasion konopi

Rzecz ma się podobnie w przypadku rozmiaru nasion – różnica w wielkości nie jest związana z predyspozycjami nasion do zdrowego, prawidłowego rozwoju. Rozmiar zależny jest od linii genetycznej poszczególnych szczepów.

Nasiona niektórych odmian konopi są znacznie mniejsze od większości nasion, a mimo to będą zdrowo kiełkowały i wydawały obfite plony. Przykładem takiej odmiany jest White Widow. W tym przypadku małe nasiona nie stanowią oznaki niskiej jakości produktu. Jednakże w odmianach konopi, których nasiona powinny mieć określoną wielkość, mały rozmiar może świadczyć o ich niedojrzałości.

Duże nasiona konopi

Z kolei bardzo duże nasiona stanowią oznakę korekty, jakiej dokonał hodowca w kontekście prawidłowego odżywiania rośliny. W momencie, gdy roślinie brakuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, hodowcy wspomagają rozwój poprzez wzbogacenie jej magnezem i wapniem. Taki zabieg nie przekłada się na proces późniejszego kiełkowania nasion ani na właściwości uzyskanych plonów.

Po trzecie – kształt nasion konopi

W przypadku kształtu, podobnie jak w przypadku rozmiaru i koloru – nasiona konopi mogą przybierać wiele unikalnych form. Niezależnie od tego, czy będą one zaokrąglone, spiczaste, czy liniowe, nie będzie miało to związku z wartością przyszłych plonów.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z małymi nasionami, których kształt jest nieregularny, a zgodnie z informacją producenta nie stanowi to normy dla tej odmiany konopi – może być to sygnał niedojrzałości nasion.

Nasiona na krzaku konopi

Nasiona na krzaku konopi

Podsumowując, różnorodność cech zewnętrznych nasion – takich jak kolor, rozmiar i kształt – wynika z istnienia wielu odmiennych szczepów konopi i dlatego nie stanowi rzetelnego kryterium jakości. W niektórych przypadkach może jedynie informować o niedojrzałości nasion.

Decydując się na zakup nasion, konieczne jest zasięgnięcie informacji od zaufanego producenta. Po otrzymaniu produktu, istotny jest również odpowiedni sposób jego przechowywania – nasionom konopi sprzyjają chłodne i ciemne miejsca. Dzięki zapewnieniu im właściwych warunków, nie ulegną one procesowi gnicia lub pleśnienia.

Źródła

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).