Legalizacja marihuany na Malcie

Legalizacja marihuany na Malcie

autor: nasionamarihuany.pl

Posiadanie marihuany, jak również jej uprawa na własny użytek stały się na Malcie legalne. W rezultacie Malta w Unii Europejskiej jest prekursorem w kwestii legalizacji marihuany. Ustawa legalizująca konopie indyjskie została przegłosowana przez większość maltańskich parlamentarzystów w połowie grudnia ubiegłego roku. Podpisał się pod nią również prezydent.

Do czterech krzaków i siedmiu gramów

Marihuanę Malta zalegalizowała w połowie grudniu ubiegłego roku.  W efekcie jest to pierwszy kraj w Europie i pierwszy z rządów europejskich, który podjął taką decyzję.  Ustawę umożliwiającą posiadanie marihuany i legalną uprawę konopi indyjskich  na własny użytek przegłosowało 36 przedstawicieli w maltańskim parlamencie. Z kolei przeciwnych ustawie było 27 członków maltańskiej Partii Narodowej.

Maltański minister ds. badań naukowych i innowacji Owen Bonnici stwierdził, że jest to historyczny moment dla Malty, bo osoby palące marihuanę i mające niewielkie jej ilości nie zostaną zatrzymane i nie będą stawiane przed sądem.  Stwierdził także, że ustawa przyniesie mniej cierpień ludzi, powstrzymując szpony przestępczości i nielegalny handel narkotykami.

Marihuana legalna na Malcie dla obywateli

Efekt? Każdy pełnoletni mieszkaniec Malty może legalnie w swoim domu uprawiać do czterech krzaków konopi indyjskich. Może również posiadać do siedmiu gramów marihuany na własny użytek. Legalizacja marihuany na Malcie nie przewiduje większych konsekwencji prawnych przy posiadaniu narkotyku w większych ilościach.

Posiadanie konopi indyjskich do 28 gramów będzie skutkowało grzywną wysokości 50 – 100 euro, jednak bez mandatu karnego. Z kolei osoby nieletnie przyłapane na posiadaniu marihuany , staną przed komisja sprawiedliwości. Ta zleci między inny plan opieki nad takimi osobami, zadecyduje o ewentualnej kurateli,  jednak bez konieczności stawienia się w areszcie.

Liść marihuany

Polityka tolerancji dla zioła na Malcie to również trochę ograniczeń. Mimo legalizacji konopi na własny użytek nielegalne i karalne grzywną będzie jej palenie w miejscach publicznych. Również osoby, które zostaną przyłapane za stosowanie marihuany w obecności dziecka zapłacą grzywnę 300 – 500 euro.

Legalne kluby marihuaną

Nowa ustawa na Malcie umożliwia również działalność tak zwanym klubom non-profit oferującym marihuanę. Będą one zajmować się dystrybucją konopi indyjskich do rekreacyjnego stosowania wśród swoich członków. Maksymalna liczba członków to 500 osób. Dla każdego członka klubu przysługiwać ma 7 gramów suszu.

Oprócz tego każdy z klubowiczów będzie mógł otrzymać do 20 nasion miesięcznie pod uprawę czterech krzaków konopi indyjskich. Kluby non-profit zajmujące się sprzedażą marihuany będą musiały być zlokalizowane w odległości co najmniej 250 m od takich placówek jak szkoły czy innej placówki edukacyjnej.

Legalne palenie marihuany na Malcie

Malta jest bezwzględnie pierwszym europejskim krajem, który legalizuje marihuanę. Wielu osobom jednak z krajem słynącym z rekreacyjnego stosowania narkotyków może kojarzyć się Holandia. Nic bardziej mylnego.  Kraj tulipanów, a dokładnie jego rząd stosuje jedynie politykę tolerancji wobec marihuany.

Niezelżenie od tego ruch, na który zdecydował się maltański rząd może doprowadzić do tego, że nastąpi zmiana podejścia wielu rządów europejskich, co przełoży się na legalną uprawę i posiadanie konopi w innych krajach.

Tym bardziej, że konopie indyjskie nie są potencjalnie uzależniające, co wykazało wiele badań naukowych. Te potwierdzają również, że marihuana ma szerokie zastosowanie terapeutyczne oraz medyczne. Dodatkowo, następstwem decyzji ONZ z grudnia 2020 roku jest zapis o usunięciu konopi indyjskich z wykazu leków uznanych i środków psychoaktywnych objętych szeroką kontrolą.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).