Legalizacja marihuany

Legalizacja marihuany przyczyniła się do wzrostu jej spożywania

autor: nasionamarihuany.pl

Zarówno marihuana medyczna, jak i konopie indyjskie dla celów rekreacyjnych są legalizowane w kolejnych krajach. Według najnowszego raportu ONZ legalizacja konopi indyjskich sprawia, że ich konsumpcja rośnie. Używanie konopi indyjskich cieszy się coraz większą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Urugwaju i Kanadzie – czyli tam gdzie są legalne.

Tendencje wzrostowe według ONZ

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w swoim corocznym Światowym Raporcie Narkotykowym informuje, że dostępna na rynku marihuana jest coraz silniejsza jeśli chodzi o duże stężenie psychoaktywnego związku THC.

Okazuje się też, że marihuana jest najczęściej używanym narkotykiem. Jak wynika z raportu ONZ, w 2020 roku 284 mln osób zażywało narkotyki – to 5,6 proc populacji światowej.

Legalizacja rekreacyjnej marihuany na świecie

Na pierwszym miejscu jest marihuana – sięgało po nią 209 mln osób. O wiele mniejszą popularnością cieszyła się cała gama twardych narkotyków takich jak kokaina, heroina czy amfetamina.

W dokumencie podano również, że to młode osoby dorosłe częściej sięgają po marihuanę, co przekłada się na zaburzenia psychiczne, a nawet samobójstwa.

Wzrost konsumpcji konopi indyjskich według obserwatorów z ONZ ma miejsce w niektórych stanach USA, Urugwaju i Kanadzie.

„Legalizacja konopi indyjskich przyspieszyła tendencje wzrostowe w zgłaszanych przypadkach codziennego używania tego narkotyku” – napisano w raporcie.

Dekryminalizacja narkotyków w Kanadzie

Niezależnie od danych zawartych w raporcie ONZ, Kolumbia Brytyjska – prowincja w Kanadzie, gdzie już można legalnie konsumować marihuanę, postanowiła walczyć z narkotykami twardymi poprzez ich… legalizację.

Władze prowincji uważają, że dotychczasowa polityka narkotykowa nie przyniosła skutków.

Skręty z marihuany

Władze Kolumbii Brytyjskiej zdecydowały się zatem na trzyletni eksperyment. Od stycznia 2023 roku dorosłe osoby będą mogły posiadać na własny użytek 2,5 kg kokainy, heroiny, mety, fentanylu i ekstazy.

Posiadanie takich ilości na własny użytek nie będzie karalne. Posiadacze takich ilości narkotyków nie trafią do aresztu, a towar nie zostanie im skonfiskowany.

Legalizacja marihuany zwiększy jej spożycie?

Zamiast kar, zatrzymani otrzymają informacje gdzie mogą się leczyć osoby uzależnione. Władze kanadyjskiej prowincji uważają, że zniesienie kar poprzez dekryminalizację twardych narkotyków sprawi, że zmniejszy się odsetek osób, które umierają z przedawkowania narkotyków.

Kanadyjski eksperyment jak już wspominaliśmy ruszy na początku przyszłego roku i nie będzie obowiązywał w miejscach publicznych takich jak szkoły czy lotniska.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).