Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie

Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie

autor: nasionamarihuany.pl

Ukraina zbliża się do legalizacji medycznej marihuany. Rząd Ukrainy na przekór trwającej od marca wojny poparł legalizację marihuany medycznej. Tak naprawdę do tej decyzji przyczyniły się negatywne konsekwencje wojny oraz jej skutki takie jak zespół stresu pourazowego.

Przyszłość medycznej marihuany na Ukrainie

Konopie indyjskie do celów medycznych zostały w Polsce zalegalizowane w 2017 roku. Są dostępne w aptekach po okazaniu recepty.

Z kolei na Ukrainie przez ostatnie lata trwała dyskusja dotyczącą legalizacji medycznej marihuany.

Agresja Rosji na Ukrainie drogę do legalizacji medycznej marihuany przyspieszyła. Na początku czerwca tego roku Minister Zdrowia Ukrainy Viktor Liashko poinformował, że Rada Ministrów poparła legalizację medycznej marihuany.

Ukraina legalizuje medyczną marihuanę

Powód? Obywatele kraju dotkniętego wojną mają mieć dostęp do skutecznego leku, który może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.

W efekcie konopie indyjskie do użytku medycznego mają – jak potwierdza Ministerstwo Zdrowia Ukrainy pomóc w walce z zespołem stresu pourazowego spowodowanego traumą wojny.

Legalizacja medycznej marihuany na tle trwającej wojny

Jak wiadomo medyczna marihuana to skuteczny lek na szerokie spektrum chorób. Pomaga w leczeniu stwardnienia rozsianego, lekoopornej padaczki, jaskry, anoreksji czy chorób nowotworowych.

Ukraiński rząd uważa, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainie nie zabraknie osób, które będą potrzebowały leczenia konopiami indyjskimi.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia ma pełną świadomość negatywnego wpływu wojny na zdrowie psychiczne Ukraińców i co więcej znana jest mu liczba osób wymagających leczenia z powodu doświadczeń wojennych.

Rozwój przemysłu konopnego na Ukrainie

O ile w Polsce dopiero po pięciu latach od zalegalizowania medycznej marihuany umożliwiono jej uprawy na terenie kraju (marihuana medyczna była importowana), to ukraiński rząd od początku chce postawić na krajową hodowlę konopi, z których wytwarzany będzie surowiec farmaceutyczny.

Obrót lekami na bazie konopi indyjskich będzie ściśle regulowany przez ukraińskie państwo. W tej chwili rząd Ukrainy przygotowuje ustawę oraz podstawę prawną, która umożliwi pełny cykl produkcyjny leków na bazie konopi indyjskich, poczynając od uprawy roślin, przez ich przetwarzanie, po kompleksową produkcję leków.

Ukraina a dostępność medycznych konopi

Oznacza to , że konopny przemysł na Ukrainie może się rozwinąć prężniej i szybciej niż w Polsce. Projekt ustawy trafi do parlamentu ukraińskiego już niebawem.

Aby u naszych wschodnich sąsiadów medyczna marihuana była legalna, w parlamencie ukraińskim potrzebne jest poparcie 226 głosów.

Warto przypomnieć, że w lipcu 2021 r. projekt ustawy o legalizacji medycznej marihuany nie został zatwierdzony przez parlamentarzystów i skierowano go do ponownego opracowania.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).