Marihuana w Polskich aptekach

Marihuana medyczna z polskich upraw wkrótce w aptekach

autor: nasionamarihuany.pl

Ma być tańsza i bardziej dostępna w aptekach niż ta sprowadzana z Kanady i Niemiec. Marihuana medyczna ma być w końcu uprawiana i produkowana w Polsce. Na początku lutego posłowie zdecydowali, że medyczna marihuana, a dokładnie surowiec farmaceutyczny przeznaczony do jej produkcji ma być krajowy. To zielone światło zarówno dla upraw konopi włóknistych oraz medycznej marihuany, która w Polsce jest legalna i dostępna w aptekach na receptę od 2017 roku.

Medyczna marihuana z polskich upraw

Medyczna marihuana z polskich upraw wkrótce stanie się powszechna. Konopie medyczne jak wiadomo są legalne nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich oraz za Oceanem. Jak wiadomo lek uzyskuje się z żeńskich kwiatów konopi indyjskich, jednak jego uprawę i produkcję ograniczały dotychczas zapisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Marihuana z apteki z Polskich upraw

A jak wiadomo marihuana medyczna to skuteczny lek pomagający nie tylko w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, ale również preparat, który pomaga w leczeniu lekoopornej padaczki, silnych bóli po nowotworach czy choroby Parkinsona. Za lecznicze działanie suszu odpowiadają kannabinoidy takie jak CBD i THC zawarte w roślinach konopi.

W tej chwili gram medycznej marihuany w aptece kosztuje około 70 zł. Z dostępnością medycznej marihuany przez ostatnie lat też bywało różnie. Dotychczas konopie indyjskie do celów medycznych były importowane z Kanady i Niemiec.

Krajowa produkcja i uprawa marihuany zwiększy jej dostępność, a także kilkukrotnie obniży cenę grama konopi leczniczych, co jest chyba najlepszą wiadomością dla pacjentów leczących się marihuaną leczniczą.

Polskie uprawy konopi

Będą to w efekcie uprawy konopi indyjskich kontrolowane przez państwo. Za ich wysoką jakość odpowiadać może Instytut Włókien Naturalnych, który w materii konopi cieszy się światowym uznaniem.

Projekt posłów KUKIZ’15

Według nowych przepisów projektu zaproponowanego przez KUKIZ’15 i PIS, po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydanego przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste mogą stanowić surowiec farmaceutyczny do sporządzania leków recepturowych.

Posłowie zdecydowali na uprawę medycznej marihuany w Polsce

Wcześniej ten surowiec farmaceutyczny był dostarczany przez dwie zagraniczne firmy – z Kanady i z Niemiec. W tej chwili uprawa konopi innych niż włókniste będzie możliwa po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz przez Polski Instytut Badawczy.

Kontrolowane przez państwo uprawy

Na podstawie obecnych przepisów krajowa marihuana medyczna będzie uprawiana w miejscach, bez dostępu dla osób nieuprawnionych a tym samym chroniona przed kradzieżą.

Polska jako przyszły lider w produkcji konopi

Zbiór konopi innych niż włókniste również będzie ściśle nadzorowany min. za pomocą systemu RFID – radio frequency identification – czyli technologii zdalnego, radiowego nadzoru roślin.

W kontrolowanych ściśle przez państwo uprawach marihuany do celów medycznych prowadzone będą też wykazy osób uprawnionych do wejścia i pojazdów uprawnionych do wjazdu na ich teren.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).