Mleko konopne

Mleko konopne – właściwości i zastosowanie

autor: nasionamarihuany.pl

Mleko krowie, mleko kozie, mleko sojowe i mleko kokosowe to produkty powszechnie znane. Ale czy wszyscy znają mleko z konopi?  Jakie ma wartości odżywcze i jakie właściwości? Jak wiadomo konopie siewne i otrzymywane z nich produkty należą do tak zwanego superfoods – czyli są zdrową żywnością. Czy również mleko konopne można do nich zaliczyć?

Wartości odżywcze mleka konopnego

Konopie, a szczególnie nasiona konopi (Cannabis sativa) nie od dziś są uznawane za zdrową żywność popularną między innymi w diecie wegańskiej. Również mleko konopne powstaje ze zmiksowania nasion konopi z wodą dlatego zaliczane jest do produktów naturalnych (superfoods), bogatych w składniki odżywcze. W odróżnieniu od mleka krowiego, mleko konopne nie zawiera laktozy cholesterolu i glutenu.

Zawiera za to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3, omega 6,), jak również cenne składniki odżywcze, witaminy (A, E, z grupy B) oraz minerały (cynk, magnez, potas) czy błonnik pokarmowy.

Dobroczynne właściwości mleka z konopi

Co istotne mleko konopne nie ma działania psychoaktywnego, ponieważ wytwarza się je z nasion konopi siewnych, które mają śladowe ilości THC, a tak naprawdę nie mają tego związku psychoaktywnego w ogóle.

Prozdrowotne działanie i smak mleka konopnego

Mleko konopne zaleca się osobom z nietolerancją laktozy. To również prozdrowotny składnik diety, który wspomaga pracę układu pokarmowego, ma korzystny wpływa na serce i układ krążenia czy atopowe zapalenie skóry. Wpływa również na poprawę pamięci i jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów omega 3

Jego zastosowanie w diecie zależy oczywiście od indywidualnych preferencji smakowych. Konopne mleko ma kremową barwę. To oczywiście świetny dodatek do pysznej kawy. Można je również konsumować z dodatkiem płatków owsianych. Oczywiście mleko konopne i miód to również świetne połączenie dla tych, którym odpowiada smak mleka z miodem.

Zdrowe mleko z konopi

To również świetny dodatek do koktajli, budyniu, czy naleśników.

W Polsce wprawdzie mleko konopne dopiero zaczyna cieszyć się popularnością wśród tych, którzy stawiają na zdrowe odżywianie. Jednak w Kanadzie mleko konopne to bardzo powszechne, najtańsze mleko roślinne, które pod względem smaku nie odbiega od produktów z soi czy ryżu.

Jedna szklanka mleka konopnego to 50 proc. zlecanej dziennej porcji dobrych kwasów tłuszczowych.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).