Northern Lights legendarna odmiana marihuany

Northern Lights – legendarna odmiana marihuany

Michał Bania

Northern Lights to kolejna legendarna odmiana, która ma swoje korzenie w USA, jednak prawdziwą sławę zdobyła w Europie. Northern Lights została pokochana przez wszystkich breederów, growerów i palaczy. Dosłownie każdy zna i uwielbia Northern Lights oraz jej hybrydy. Jak to się stało, że wszyscy ją pokochali ? Skąd pochodzi ta odmiana i kto sprawił że stała się tak sławna?

Northern Lights – z USA do Europy

Klony Northern Lights „podróżowały” do Europy by ostatecznie trafić do Holandii w roku 1985 roku. Wtedy to wpadły w ręce Nevilla Shoenmakera, który w tamtych czasach był właścicielem pierwszego holenderskiego banku nasion konopi, znanego jako „The Seed Bank of Holland”.

Neville był breederem więc wiedział, że genetyka Northern Lights może skrywać ogromny potencjał. Najbardziej wiarygodne źródło podaje, iż za stworzenie Northern Lights odpowiedzialny był człowiek  nazywany „The Indian” co oznacza Indianina. Było to na wyspie niedaleko Seattle w stanie Waszyngton (Stany Zjednoczone).

Neville Shoenmaker The Seedbank

                                                                                                        Neville Shoenmaker The Seed bank od Holland

Istnieją jednak doniesienia jakoby Northern Lights do Waszyngtonu trafiła z Kalifornii, jednak brak jest pewnych dowodów na poparcie tej tezy. W każdym razie fenotypów Northern Light było aż 11 i każdy z nich był ponumerowany. Najsławniejsza stała się Northern Lights #5, która miała być najlepsza ze wszystkich, a zaraz po niej Northern Lights #1.

Wszystkie fenotypy były określane jako czyste szczepy Afgańskie, o typowym wyglądzie odmian Indica. Liście były masywne, o szerokich palcach i ciemnozielonym kolorze. Pokrój był zwarty i gęsty, a rośliny niskie.

Northern Lights uprawa indoor (growbox)

                                                                                                        Northern Lights uprawa indoor (growbox)

Topy posiadały mało liści, przebijał się nieco sosnowy aromat, a pod koniec kwitnienia pojawiały się fioletowe akcenty. Wszystkie fenotypy były znane z dużej produkcji żywicy i wysokiej, szczególnie jak na tamte czasy, zawartości THC, która była na poziomie około 15% a czasem i więcej.

Historia Northern Lights zaciera się

Ciekawe jest to, że według historii wszystkie rośliny Northern Lights jakie dostał Neville były roślinami żeńskimi, jednak niedługo potem nasiona Northern Lights i wielu innych nowych hybryd pojawiły się w ofertach różnych seedbanków.

Nie jest do końca jasne w jaki dokładnie sposób powstały te nasiona – teorie są dwie. Pierwsza z nich jest taka, iż Neville użył roślin Northern Light, które dostał do stworzenia nowych hybryd, a nasiona, które sprzedawano jako Northern Lights były po prostu krzyżówkami stworzonymi na jej podstawie.

Northern Lights uprawa outdoor

                                                                                                        Northern Lights uprawa outdoor

Druga teoria mówi, iż Neville dostał również męskie rośliny Northern Lights, jednak nigdy nie były one oznaczone, przez co nie do końca wiadomo czy rzeczywiście dotarły one do Europy, a jeśli tak, to czy były one w posiadaniu Nevilla.

Nie do końca jasne jest też kiedy genetyka Northern Lights została wzbogacona Tajską Sativą, której genetyka jest obecna we wszystkich NL dostępnych na rynku. Taka sytuacja może potwierdzać tezę jakoby Northern Lights w czystej formie nigdy nie została wypuszczona na rynek europejski w postaci nasion, a jedynie jej hybrydy mniej lub bardziej podobne do oryginału…

Dziedziczenie cech Northern Lights

Northern Lights została pokochana przez breederów używających jej do tworzenia nowych krzyżówek. Jej stabilna genetyka i wspaniałe właściwości pozwalały tworzyć naprawdę rewelacyjne, nowe odmiany. Były to między innymi Hash Plant, Black Domina czy słynny Jack Herer. Również Lowryder posiada w sobie część genetyki Northern Lights #2.

Jednak chyba najbardziej uwielbiana w tamtych czasach była krzyżówka Northern Lights #5 x Haze – zwyciężczyni wielu Cannabis Cupów. Niestety, wiele z wyjątkowych odmian stworzonych w tamtych czasach nie przetrwało próby czasu. Wiele z nich przepadło ze względu na stan prawny konopi na świecie.

NL5 Afgan - odmiana konopi

                                                                                                                      NL5 Afgan – odmiana konopi

Na szczęście część z tych rewelacyjnych odmian wciąż jest dostępna w handlu, są to między innymi NL#5 x Haze od Sensi Seeds, Shiva Skunk, Jack Herer czy Black Domina – również tego samego producenta. Serious Seeds posiada w swojej ofercie odmianę Chronic, która posiada 50% genetyki Northern Lights.

Dla chcących przekonać się w czym tkwiła wyjątkowość dawnej Northern Lights, warto wziąć pod lupę te właśnie odmiany i przetestować je osobiście. Oczywiście hybryd, które zawierają genetykę NL jest o wiele więcej, jednak nie sposób wymienić wszystkich z nich.

Wnioski po latach

Przez lata Northern Light stała się wręcz odmianą kultową. Z resztą, nic w tym dziwnego – to jedna z tych odmian, której genetyka tworzyła prawdziwe legendy. Z czystym sumieniem można ją postawić na piedestale, zaraz obok Skunka#1 czy Original Haze. Ilość różnych wersji NL dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy.

Top rośliny Northern Lights

                                                                                                                    Top rośliny Northern Lights

Niestety jednak nie wszystkie z nich mają  wiele wspólnego z oryginałem. Nie pomaga również fakt, iż producenci nasion często nie podają dokładnych informacji o tym skąd pochodzi ich genetyka. W każdym razie zapisała się ona do ścisłej czołówki legendarnych odmian konopi i już nigdy nie zostanie zapomniana.

Źródła:

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Zobacz inne wpisy z kategorii: Wiedza