Różnice między HHC a THC

Różnice między HHC a THC: W jaki sposób się różnią?

autor: nasionamarihuany.pl

Szereg intensywnych badań prowadzonych na roślinach konopi indyjskich nieustannie przynosi zaskakujące odkrycia. Dotyczą one również zawartych w konopiach związków organicznych. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym czym są Heksahydrokannabinol (HHC) i delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) – czyli dwa złożone związki obecne w konopiach i czym się od siebie różnią.

Czym jest Heksahydrokannabinol (HHC)

Heksahydrokannabinol to jeden z tych związków w konopiach, którego odkrycie cieszy się duży zainteresowaniem zarówno naukowców, jak i pasjonatów cannabis.

Heksahydrokannabinol zwany również HHC to związek organiczny występujący w roślinach konopi. Można go uznać za analogię THC, jednak wyróżniający się kilkoma zmianami strukturalnymi.

Topek z marihuany

Co ciekawe, HHC nie ma tak jak THC właściwości psychoaktywnych co tym bardziej wzbudza zainteresowanie naukowców i miłośników konopi tym pierwszym związkiem.

HHC vs THC – porównanie

Chcąc porównać HHC i THC warto skupić się na tych najbardziej kluczowych różnicach. Jedna z nich dotyczy struktury chemicznej. HHC i THC mają ją podobną, jednak różnią się dosłownie kilkoma atomami węgla.

Te niewielkie różnice mają jednak duże znaczenie dla właściwości fizjologicznych tych dwóch związków. Kolejna sprawa to psychoaktywne działanie THC, które jest decydujące, jeśli chodzi o efekty odurzające marihuany.

HHC, jak już informowaliśmy, właściwości psychoaktywnych nie ma. Dlatego naukowcy już teraz palą się do badań, które mogą wykazać działanie terapeutyczne HHC bez ubocznych skutków działania psychoaktywnego, które ma THC.

Oprócz tego, zarówno HHC, jak i THC wpływają na receptory kannabinoidowe w organizmach człowieka, takie jak CB1 i CB2.

HHC jednak wykazuje mniejsze powinowactwo do tych receptorów w porównaniu z THC. Może to w efekcie wpłynąć na ich potencjalne działania i korzyści zdrowotne.

I ostatnia kwestia to działanie prozdrowotne i lecznicze HHC. Wierzą w nie naukowcy, dlatego prowadzą intensywne badania wpływu HHC na bóle, stany zapalne, jak również na zaburzenia neurologiczne. Badania nad tym związkiem oznacza tak naprawdę nowe otwarcie w materii medycyny konopnej.

Kluczowe różnice pomiędzy HHC, a THC

Do kluczowych różnic pomiędzy HHC, a THC na pewno należy psychoaktywność. Jak już wspominaliśmy pierwszy ze związków nie jest psychoaktywny, a THC jest i wpływa na ludzki umysł powodując odurzenie.

HHC z kolei takich efektów nie wywołuje, dlatego wiele wskazuje na to, że może mieć pokaźne właściwości prozdrowotne i terapeutyczne.

Kolejna sprawa to właśnie potencjał terapeutyczny HHC. Zdaniem naukowców, może to być skuteczny środek w leczeniu szerokiego spektrum chorób bez konieczności wprowadzania psychoaktywnych efektów wynikających z działania THC.

Związki psychoaktywne z konopi

Jeszcze jedną kluczową różnicą jest to, że HHC może być bardziej bezpieczne dla użytkowników konopi, co będzie się wiązało z brakiem efektów ubocznych związanych z psychoaktywnym działaniem THC.

Zrozumienie HHC i THC

Zrozumienie różnic pomiędzy HHC, a THC jest kluczowe w zastosowaniu konopi indyjskich do celów medycznych. Chociaż HHC jest strukturalnie kuzynem THC, to wciąż jest to związek niewystarczająco zbadany.

HHC to również nowa nadzieja na nowe odkrycia i co się z tym wiąże korzyści wynikające z kolejnych innowacji, które mogą niebawem mieć miejsce w medycynie konopnej i nie tylko.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).