Marihuana a alkohol

Różnice między marihuaną, alkoholem i tytoniem

autor: nasionamarihuany.pl

Picie alkoholu, palenie papierosów i wreszcie używanie marihuany to popularne sposoby na relaks. Alkohol i papierosy to najczęstsze ze stosowanych substancji psychoaktywnych, ale w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się również konopie indyjskie.

Porównanie skutków marihuany z alkoholem i tytoniem na organizm człowieka

Porównując skutki spożywania tych trzech substancji, można zauważyć, że każda z nich ma negatywny wpływ na organizm człowieka.

Alkohol jest szkodliwy dla wątroby, mózgu i serca, a jego nadmierne spożycie może prowadzić do chorób nowotworowych i zwiększać ryzyko udaru. Palenie tytoniu natomiast prowadzi do poważnych chorób serca i płuc oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Używanie marihuany

Natomiast w przypadku marihuany, skutki jej spożywania są bardziej złożone. Z jednej strony, konopie indyjskie mogą łagodzić ból, zmniejszać lęk i depresję oraz poprawiać nastrój.

Z drugiej strony, nadmierne spożywanie marihuany może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją, a także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, takich jak schizofrenia.

Czy marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol i tytoń?

Jak już informowaliśmy nadmierne spożycie alkoholu, jak również wypalane w dużych ilościach papierosy oraz częsty kontakt z paleniem tytoniu czyli wdychany biernie dym tytoniowy mogą powodować choroby serca i płuc.

Nadużywanie alkoholu może dodatkowo mieć negatywne skutki w postaci cukrzycy. Nie wspominając już o tym, że jest wiele osób uzależnionych od alkoholu i nawet po odrzuceniu tego nałogu są alkoholikami do końca życia.

Wcale nie łatwiejsza jest walka z nałogiem, w który wpędza ludzi na całym świecie nikotyna. Nawet wśród osób pijących, które miały problem z alkoholem panuje wiele obiegowych opinii, że sam alkohol łatwiej było im odrzucić niż pozbyć się nałogu palenia papierosów.

W przypadku marihuany, jak wskazują badania naukowe charakteryzuje się ona pod wieloma względami pozytywnym wpływem dla zdrowia. Na bazie konopi powstają też prozdrowotne suplementy diety, takie jak m.in olej CBD, który regularne stosowanie może zmniejszyć ryzyko raka.

Jointy z marihuaną

Oczywiście z konopi indyjskich wytwarzany jest surowiec farmaceutyczny do produkcji marihuany medycznej dostępnej w aptekach, w tych krajach, gdzie jest ona oczywiście legalna.

Jednak nadmierne nadużywanie konopi indyjskich dla celów rekreacyjnych może również prowadzić do problemów z pamięcią, a nawet, jak już informowaliśmy do schizofrenii.

Jak różnią się mechanizmy działania marihuany, alkoholu i tytoniu na mózg?

Marihuana, alkohol i tytoń działają na mózg na różne sposoby. Alkohol działa na układ nerwowy, zwłaszcza na mózg, poprzez zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej, co prowadzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych.

Tytoń zawiera nikotynę, która działa jako stymulant, zwiększając wydzielanie dopaminy i powodując uczucie przyjemności.

Natomiast THC, czyli substancja psychoaktywna obecna w konopiach indyjskich, działa na mózg poprzez wpływ na system endokannabinoidowy.

Papierosy

Endokannabinoidy są naturalnie występującymi substancjami w organizmie człowieka, które regulują procesy takie jak ból, nastrój i apetyt. THC wpływa na te same receptory, co endokannabinoidy, powodując zmiany w procesach przekazywania informacji w mózgu.

Podsumowując, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i marihuana mają negatywny wpływ na organizm człowieka, ale mechanizmy ich działania na mózg są różne.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).