Hindukusz region odmiany marihuany Kush

TOP 5 odmian Kush

Michał Bania

Kush – to nazwa rodziny odmian konopi oryginalnie pochodzących z gór Hindu Kush, znajdujących się na granicy Pakistanu i Afganistanu. W Stanach Zjednoczonych nazwa ta kojarzy się z wysokiej jakości marihuaną – podobnie jak Haze w Europie. Odmiany konopi z rodziny Kush, to typowi przedstawiciele podgatunku Indica. Charakteryzują się niskim wzrostem, ziemistym aromatem, dużą ilością żywicy, która świetnie nadaje się do produkcji haszyszu.

Działanie odmian Kush zazwyczaj jest usypiające, relaksujące i bardzo silne –  powoduje efekt „stoned”, czyli skamienienia i wbicia w fotel. Świetnie nadaje się na wieczorny relaks przed telewizorem lub do zastosowań medycznych. Odmiany konopi z rodziny Kush świetnie sprawdzą się w przypadku takich dolegliwości jak bezsenność, problemy z zasypianiem, stres, bóle, napięcie mięśniowe, stany zapalne i wiele innych.

Z dolin Hindu Kush do Europy i USA

Góry Hindu Kush przez tysiące lat były naturalnym środowiskiem konopi. Żyzne doliny i sprzyjający klimat sprawiał, że region ten przez lata sławny był z produkcji wysokiej jakości marihuany i haszyszu. W latach 70’tych góry Hindu Kush były jednym z celów hipisowskich podróży.

Znajdowały się one na tak zwanym hipisowskim szlaku, który prowadził z Europy do Azji – głównie Pakistanu, Indii i Nepalu. Gdy hipisi wracali z tych podróży, zabierali ze sobą nasiona tamtejszych odmian konopi. Nasiona te dały początek wielu odmianom konopi znanym i dostępnym w handlu po dziś dzień.

Odmiana Kush zapuszcza korzenie za oceanem

Amerykańscy członkowie ruchu hipisowskiego, zebrane w górach Hindu Kush nasiona, zabrali ze sobą z powrotem do Stanów. Część z nich zamieszkała w górach północnej Kalifornii. Było to miejsce związane z ich ideą, którą nazywano „Back to the land” czyli powrotu do natury.

Region ten po dziś dzień jest bardzo słabo zaludniony, porośnięty bezkresnym lasem sekwojowym. Świetnie nadawał się by wieść sielankowe, samowystarczalne życie z dala od miast, ludzi i służb mundurowych, które mogły zagrażać uprawom marihuany.

Tamtejszy klimat świetnie odwzorowywał klimat gór Hindu Kush, co sprawiło, że rośliny uprawiane z nasion pochodzących z tamtego regionu świetnie się zadomowiły, w przeciwieństwie do długo-kwitnących odmian Sativa, które miały nie lada problemy by dojrzewać w pełni.

Góry Północnej Kalifornii szybko rozsławiły się jako Amerykańska stolica zioła, a region gdzie upraw było najwięcej szybko został nazwany Emerald Triangle, czyli szmaragdowym trójkątem. Obszar ten obejmował 3 Hrabstwa – Humboldt, Mendocino i Trinity. Niestety wraz z rosnącą popularnością regionu wzrosła częstotliwość nalotów policji, która bezskutecznie próbowała wykorzenić tamtejsze uprawy zioła.

Najpopularniejsze i najlepsze odmiany Kush

Hipisi szybko stali się nie tylko małymi growerami, ale wręcz farmerami i hodowcami. Zaczęli krzyżować między sobą rośliny wyhodowane z nasion pochodzących z różnych obszarów Hindu Kush i nie tylko. W ten sposób dali oni początek wielu odmianom konopi, które znane są po dziś dzień. Jednymi z najpopularniejszych, najbardziej uznanych i cenionych odmian Kush jakie powstały, są:

#1 OG Kush – Humboldt Seeds Organisation

OG Kush Humboldt Seeds Organisation, to odmiana konopi, której nie trzeba przedstawiać. Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych odmian marihuany naszych czasów. Absolutny klasyk, uwielbiany przez palaczy z całego świata, rozsławiony przez gwiazdy takie jak Wiz Khalifa, B-Real czy Snoop Dogg. OG Kush to bardzo mocna odmiana marihuany o charakterystycznym aromacie, który ciężko określić w kilku słowach, jednak najbardziej kojarzy się on z paliwem, ziemią i aromatem cytryny.

Marihuana OG Kush

Marihuana OG Kush

Odmiana ta posiada około 75% genetyki Indica, co sprawia, że działanie nie jest typowo narkotyczne i poza relaksem i odprężeniem wyczuwalna jest wyraźna euforia. OG Kush to prosta w uprawie odmiana marihuany, jednak dość wrażliwa na wysoką wilgotność, która szczególnie pod koniec kwitnienia może być przyczyną pleśni. Wytwarza twarde topy, mocno pokryte żywicą o wyjątkowo wysokiej zawartości THC.

Dokładne pochodzenie tej odmiany jak i jej twórca są nieznane, najbardziej prawdopodobna historia mówi, że do Kalifornii trafiła z Florydy na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Odpowiedzialny za to miał być przemytnik i grower o imieniu Josh D, jednak jaka jest prawda tak naprawdę nigdy się nie dowiemy.

#2 Master Kush – Dutch Passion

Master Kush Dutch Passion, to klasyk zdobywający liczne nagrody na Cannabis Cup od wielu lat. Rośnie kompaktowy, szybko kwitnie i świetnie nadaje się dla początkujących growerów ze względu na dużą tolerancję na błędy w uprawie. Master Kush znany jest ze swojego słabego zapachu podczas uprawy (co nie znaczy że nie pachnie wcale).

Master Kush Dutch Passion marihuana

Master Kush Dutch Passion marihuana

Produkuje duże, zbite kwiaty o wysokiej zawartości THC. Pod koniec kwitnienia włoski zmieniają swój kolor na mocno pomarańczowy co daje świetny efekt wizualny. Jej aromat jest słodki, łagodny z nutami owoców cytrusowych. Jedyną wadą tej odmiany jest dość niska tolerancja na wilgoć, która szybko powoduje rozwój pleśni w topach.

#3 Kosher Kush – DNA Genetics

Kosher Kush DNA Genetics to bliski krewny OG Kush’a. Pochodzi z klona, który początkowo nazywał się Jewish Gold i który był tak dobry, że Don i Aaron z DNA Genetics musieli wypuścić tę odmianę w postaci nasion.

Jak na odmianę z rodziny Kush, rośnie wysoka i ma silne tendencje do wyciągania się, dlatego warto kontrolować jej wysokość podczas uprawy indoor poprzez przycinanie, naginanie i łamanie. Kosher Kush wytwarza wyjątkowo mocny aromat, który jest ziemisto-benzynowy.

Kosher Kush DNA Genetics marihuana

Kosher Kush DNA Genetics marihuana

Moc tej odmiany sprawia że ciężko wstać z kanapy, szczególnie dla początkujących palaczy może okazać się zbyt mocna. Mała ilość liści i zbita struktura kwiatostanu ułatwia trymowanie, a dość duże plony sprawiają że świetnie nadaje się do upraw komercyjnych.

#4 Bubba Kush – Humboldt Seed Organisation

Bubba Kush Humboldt Seeds, to oldschoolowy Kush pochodzący z Kalifornii. Charakteryzuje się zbitą, kompaktową strukturą i niskim wzrostem. Topy Bubba Kush są zbite i okrągłe, kształtem przypominają piłki do golfa.

Ilość aromatycznej żywicy jest na wysokim poziomie. Pod koniec kwitnienia lubi wybarwić się na delikatnie fioletowy kolor, szczególnie gdy spada temperatura. Bubba Kush posiada ciekawy, charakterystyczny aromat, który jest mocno ziemisty i posiada wyraźne nuty kawy, drewna i przypraw.

Moc tej odmiany konopi jest umiarkowana, działanie powoduje głęboki relaks, odprężenie i świetnie sprawdza się jako lek przeciwbólowy i ułatwiający zasypianie. Odmiana ta nie jest komercyjnym producentem, jednak jakość plonu można określić jako koneserską. Dodatkowym atutem Bubba Kush jest silne działanie medyczne.

#5 Mendocino Purple Kush – Medical Seeds

Mendocino Purple Kush Medical Seeds, to odmiana która powstała dzięki krzyżówce dwóch roślin. Mendocino Purple, która znana jest także jak Mendo Purps i Purple Kush. Mendocino Purple oryginalnie pochodzi z hrabstwa Mendocino w Kalifornii, które należy do słynnego Szmaragdowego Trójkąta (Emerald Triangle), natomiast klon Purple Kush z Kanady.

Ta klasyczna odmiana Indica charakteryzuje się pięknym fioletowym kolorem topów, które dodatkowo błyszczą się w świetle dzięki licznym kryształkom żywicy. Odmiana ta posiada szerokie, ciemnozielone liście typowe dla odmian z rodziny Kush. Pod koniec kwitnienia u większości fenotypów przybierają one kolor różnych odcieni fioletu i purpury. Aromat tej odmiany jest mocno ziemisty, jednak wyczuwalne są także słodsze nuty.

Mendocino Purple Kush Medical Seeds

Mendocino Purple Kush Medical Seeds

Działanie tej odmiany jest mocne i długotrwałe – zapewnia głęboki relaks i działanie medyczne o szerokim spektrum. Mendocino Purple Kush to prosta w uprawie odmiana marihuany, nie lubi jednak nadmiernej ilości nawozów. Najlepiej uprawiać ją techniką SOG, która zapewnia najlepsze rezultaty przy tej odmianie. Mendocino Purple Kush daje duże plony, doświadczony grower może spodziewać się zbiorów rzędu 450 g/m2 podczas uprawy indoor.

Źródła:

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).