Marihuana rekreacyjna w Szwajcarii

W Szwajcarii wydano zgodę na pilotażowy program sprzedaży rekreacyjnej marihuany w Bazylei

autor: nasionamarihuany.pl

Już latem w Szwajcarii ma ruszyć pilotażowany program legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. Konsumpcja marihuany oraz jej sprzedaż mają być możliwe na razie w Bazylei. W pilotażowy program legalizacji marihuany pod nadzorem federalnego biura zdrowia publicznego zaangażowane są władze miasta oraz Uniwersytet w Bazylei i Uniwersyteckie Kliniki Psychiatryczne.

Marihuana w wybranych aptekach

Władze Szwajcarii w ten sposób robią pierwszy krok w kierunku depenalizacji marihuany. W efekcie już od lata tego roku marihuana w celach rekreacyjnych trafi do sprzedaży i będzie dostępna dla ok. 400 osób. Konopie indyjskie będą dostępne w lokalnych aptekach.

W tej chwili używanie marihuany na terenie Szwajcarii jest możliwe, ale konopie indyjskie muszą zawierać poniżej 1 proc. THC.

Medyczna marihuana w Szwajcarii

Posiadanie marihuany o wyższym stężeniu jest karalne grzywną wysokości 100 franków (ok. 460 zł).

Pilotażowy program sprzedaży marihuany

Rząd Szwajcarii i Federalne Biuro Zdrowia Publicznego wprowadzając pilotażowy program sprzedaży marihuany chce sprawdzić alternatywne formy regulacji dotyczące konopi indyjskich.

W projekt ustawy dotyczący pilotażowego programu sprzedaży marihuany do celów rekreacyjnych zaangażowani są naukowcy, którzy przeprowadzą badania i opracują dane dotyczące konsumpcji marihuany wówczas gdy można ją kupić legalnie.

Palenie marihuany w Szwajcarii

Wezmą w nim udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami twórców pilotażowego programu legalizacji sprzedaży konopi, to wówczas rozważane będą alternatywne formy regulacji prawnych związanych z marihuaną.

Na razie w całej Szwajcarii obowiązuje nie tylko zakaz posiadania marihuany ale także, zakaz jej uprawy, importu, sprzedaży i produkcji. Wszystko wskazuje na to, że już latem tego roku mieszkańcy Bazylei, a przynajmniej ich część poczuje wolność niczym  na Malcie – w pierwszym kraju Europy, gdzie sprzedaż i posiadanie marihuany są już legalne.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).