Dinafem white widow nasiona feminizowane

White Widow – najpopularniejsza odmiana na świecie?

Michał Bania

White Widow to być może najbardziej znana odmiana marihuany na świecie, a może nawet najpopularniejsza. Od momentu kiedy ujrzała światło dzienne w 1994 roku, szybko zdobyła uznanie growerów i palaczy na całym świecie. Szybko też zaczęła wygrywać Cannabis Cupy, praktycznie jeden za drugim. Swego czasu była najmocniejszą odmianą konopi na świecie. Obecnie można ją znaleźć w ofercie większości seedbanków. Jaka jest historia powstania White Widow? Kto jest jej twórcą i co wpłynęło na jej sukces? Czytaj dalej 🙂

Początki sławy odmiany White Widow

Sukces White Widow to jednocześnie jeden z powodów dlaczego jej historia jest tak skomplikowana. Oczywiście nie stała się ona sławna z dnia na dzień, najpierw trafiła na podium Cannabis Cup. Rok po tym jak powstała, w 1995 roku zajęła pierwsze miejsce na High Times Cannabis Cup.

Została pokochana przez ludzi za względu na swoją oszałamiającą produktywność żywicy, nie spotykaną nigdy wcześniej, oraz zabójczą moc. Potrafiła upalić do spania nawet największych weteranów palenia. Szybko stała się bazą do tworzenia niezliczonej ilości, nowych „białych” hybryd zawsze podnosząc jakość  odmian, z którymi ją krzyżowano.

Dziś nazwa White Widow nie kojarzy się tylko z jednym breederem/seedbankiem i niemal każdy większy seedbank posiada swoją wersję WW. Szybko rozpoczęła się sprzeczka o to, kto stworzył tę odmianę. Sprzeczka szybko się upubliczniła i zaczęli w niej uczestniczyć również growerzy i palacze nie związani w żaden sposób z konfliktem lub zwaśnionymi breederami.

I tak, część osób uważała iż za stworzeniem White Widow stoi breeder o pseudonimie Ingemar, druga część iż oryginalnym twórcom tej odmiany jest Shantibaba, były współwłaściciel Green House Seeds  i obecny właściciel Mr.Nice Seedbank.

Historia powstania White Widow

White Widow po raz pierwszy została wypuszczona na rynek przez Shantibabe, chwilę po tym jak wraz z Arjanem Roskamem założyli Green House Seed Company w 1994 roku. Rodzicami tej sławnej odmiany konopi są Brazylijska Sativa i południowo-indyjska hybryda.

Shantibaba twórca odmiany White Widow

Shantibaba – twórca odmiany White Widow

South-indian została zebrana przez Shantibabe podczas podróży po Indiach, w górach Kerala. Shantibaba poznał tam mężczyznę, z którym palił jointa, jak się okazało, był on okolicznym farmerem uprawiającym konopie.

Okazało się, iż uprawiał on na swojej farmie bardzo wysokiej jakości marihuanę o ponadprzeciętnej produktywności żywicy. Shantibaba spędził tam kilka dni zbierając nasiona z roślin, które następnie zabrał ze sobą do Holandii. Po przyjeździe, skrzyżował je z Sativą z Brazylii, czego rezultatem była właśnie White Widow.

Mała sprzeczka z Green House Seeds

W czasach, gdy Shantibaba wciąż był współwłaścicielem Green House Seeds stworzył on wiele nowych i wyjątkowych odmian. Pracował on ramię w ramię z Nevillem Shoenmakerem (założycielem pierwszego holenderskiego seedbanku: The Seedbank Of  Holland) we wspólnych projektach.

Używali wtedy również genetyki Nevilla. Tej samej, której on używał tworząc The Seedbank Of Holland, który później sprzedał Benowi Dronkersowi, a on zmienił później nazwę na Sensi Seeds. W tym czasie Shantibaba i Neville byli skupieni na breedingu w Green House Seeds. Podczas gdy Arjan samemu nie będąc breederem, skupiał się na promocji i marketingu w temacie sprzedaży nasion.

Niestety przez konflikt interesów Arjan i Shantibaba pokłócili się między sobą. Shantibaba sprzedał swoje udziały Arjanowi, a sam wyjechał do Szwajcarii. Tam założył Mr.Nice Seedbank wraz z Howardem Marksem i Nevillem Shoenmakerem. Arjan ze wspólnika bardzo szybko stał się konkurencją Shantibaby.

Black Widow Mr. Nice nasiona

Top Black Widow Mr. Nice

Ten skoncentrował się jednak na breedingu i dostarczaniu growerom nasion najwyższej jakości odmian, których jakość nie mogła być podważona przez nikogo. W swojej ofercie posiadał również nasiona feminizowane White Widow, której nazwę zmienił na Black Widow, ponieważ nazwa White Widow była już używana przez Green House Seeds.

Udział Ingemara w tworzeniu White Widow

Według wywiadu dla niemieckiego magazynu „Grow” traktującego o konopiach, breeder nazywany Ingemar również miał swój udział przy tworzeniu słynnej White Widow. Niestety w tym miejscu historia nieco się komplikuje. Ingemar rzeczywiście brał udział w tworzeniu niektórych odmian dla Green House Seeds i robi to po dziś dzień.

Istnieje nawet szansa, iż brał udział w tworzeniu WW, jednak wszystko wskazuje na to iż nie jest jej odkrywcą. Zbyt mało historycznych faktów przemawia za tym by móc potwierdzić jego wersję. Według Ingemara nasiono hybrydy White Widow zostało znalezione w partii ręcznie zbieranego haszyszu (charasu), a następnie odmiana ta była dopracowywana przez następne sześć lat.

Jeśli była by to prawda, powstanie Wdowy byłoby datowane na rok 1988, jednak brak jest jakichkolwiek danych, aby potwierdzić tę teorię. Jedne z pierwszych opisów White Widow stworzone przez Shantibabę zostały stworzone w 1995 roku, gdy wciąż pracował w Green House Seeds.

Również rodowód Białej Wdowy podany przez Shantibabę pokrywa się z rzeczywistością, co przemawia za jego wersją. To przemawia za stwierdzeniem, że jedyna oryginalna wersja White Widow to ta spod szyldu Mr.Nice Seedbank. A przynajmniej najbliżej jej do oryginału, dzięki któremu w 1995 roku Green House Seeds wygrało Cannabis Cup.

Oryginalna wersja White Widow czy nie?

Shantibaba stworzył wiele swoich odmian w czasach, gdy pracował pod flagą Green House Seeds. Jednak wydaje się, iż nigdy nie dzielił się on z nikim rodzicami tych roślin. Mimo to Green House Seeds do dziś oferuje wiele szczepów jego i Nevilla, twierdząc iż są one ich oryginalnymi odmianami.

Najbardziej znane z nich to Great White Shark (Shark Shock), El Nino (La Niña), White Widow (Black Widow), Neville’s Haze, Super Silver Haze oraz White Rhino (Medicine Man). Zdobyły one wiele nagród dla GHS, jednak ich stworzenie można przypisać jedynie Shantibabie i Nevillowi, którzy chcąc uniknąć zamieszania zmienili ich nazwy. Oczywiście zamieszanie i tak się pojawiło, było to wręcz nieuniknione.

Po odejściu Shantibaby i Nevilla, Green House Seeds przestało być tak aktywne w tworzeniu nowych odmian w przeciwieństwie do Shantibaby. Brand zajął się natomiast feminizacją starych zapasów…

White Widow top marihuany

White Widow top marihuany

Dziś niemal każdy breedeer i seedbank posiada w swojej ofercie nasiona White Widow, którą opisuje jako oryginał. To oczywiście nie może być prawdą. W 1996 roku, zarówno Nirvana jak i Dutch Passion kupili od Shantibaby po jednej paczce nasion White Widow.

Było to jeszcze wtedy, gdy pracował on w Green House Seeds. Rok później obydwa banki wypuściły swoje nasiona White Widow. Rośliny z ich nasion były mocne i ogólnie bardzo dobre, jednak o jakiejkolwiek oryginalności nie ma tu mowy skoro jedyne oryginale rośliny rodzicielskie WW są pod wyłączną opieką Shantibaby.

Prawdopodobnie wielu breederów działa w ten sposób, tylko i wyłącznie ze względu na ogólnoświatowy sukces jaki osiągnęła White Widow przez te lata. Nie da się zaprzeczyć, iż jest to prawdziwa żywa legenda i będzie nią już na zawsze.

Źródła:

  • The true history of White Widow
  • Who created the original White Widow strain?
  • The Origins of the White Widow Cannabis Strain
Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).