Mrożenie nasion marihuany

Czy można zamrażać nasiona?

autor: nasionamarihuany.pl

Każdy grower wie, że nasiona warzyw, owoców, czy konopi wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Zabezpieczanie cennych nasion na nawet kilka miesięcy, w celu wykorzystania ich w odpowiednim momencie, jest coraz częściej podejmowaną aktywnością. Hodowcy różnego rodzaju roślin niejednokrotnie mają wątpliwości co do tego, jak powinna przebiegać właściwa procedura zamrażania nasion. Informacje, które mogą uzyskać od producenta często są niestety bardzo ogólne, pozbawione treści dotyczących konkretnych sposobów postępowania. Czy nasiona można w ogóle zamrażać? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zamrożone nasiona zachowały żywotność?

Pasjonaci samodzielnego pozyskiwania nasion, kolekcjonerzy, zaawansowani entuzjaści ogrodnictwa robią co mogą, aby zapewnić posiadanym przez nich nasionom optymalne warunki przechowywania.

Sposobem na bezpieczne przechowywanie nasion przez okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat jest zamrażanie. Taka procedura stosowana jest powszechnie przez działających na szeroką skalę producentów nasion.

Istnieje również wiele banków nasion, których celem jest przede wszystkim zabezpieczenie różnych gatunków roślin w kontekście umożliwienia ich przetrwania. Nasiona przechowywane są w specjalnych komorach, gdzie utrzymywane są niskie temperatury lub w  chłodniach – nawet przez wiele lat.

Nasiona konopi do mrożenia

Amatorzy ogrodnictwa przeważnie nie dysponują tak specjalistycznym sprzętem. Na szczęście nie stanowi to problemu, ponieważ nasiona można zamrażać w warunkach domowych – konieczne jest jednak wdrożenie odpowiedniej procedury.

Dlaczego właściwe zamrażanie nasion jest bezpieczne?

Zanim przejdziemy do właściwych sposobów postępowania w kontekście zamrażania nasion, zastanówmy się nad powodami, dla których procedura ta jest bezpieczna.

Okresowa niska temperatura stanowi naturalny warunek rozwoju wielu wolno rosnących roślin. Przykładem są jeżówka i jawor – nasiona, które rośliny te zrzucają w okresie jesiennym, zimą znajdują się pod warstwą śniegu, by na wiosnę, w warunkach wzrastającej temperatury, mogły bezpiecznie i zdrowo kiełkować.

Co więcej występowanie tego naturalnego procesu w okresie jesienno-zimowym jest niezbędne, aby nasiona zaczęły kiełkować. Jak wspomniano wcześniej, zamrażanie nasion może być skuteczne i bezpieczne również w warunkach domowych – umieszczenie nasion w zamrażarce będzie stanowiło kontrolowane działanie zastępcze dla naturalnie zachodzących w przyrodzie procesów.

Przygotowanie nasion do zamrożenia

Najważniejszym, koniecznym do spełnienia warunkiem bezpiecznego zamrażania nasion jest ich zupełne wysuszenie. Przed wysuszeniem należy dokładnie oczyścić nasiona. Jeżeli zostały one pozyskane samodzielnie i wymagają sprawdzenia, można włożyć je do miski wypełnionej wodą. Pozwoli to na odróżnienie nasion od pustych skorupek – te ostatnie będą unosiły się na wodzie.

W celu wysuszenia nasion możesz umieścić je na papierowym ręczniku. Ważne jest to, aby suszyły się przez okres przynajmniej tygodnia, w chłodnych i suchych warunkach – najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze będzie wykazywało niski poziom wilgotności.

Mrożenie nasion konopi

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy nasiona są zupełnie suche. W przypadku dużych nasion, na przykład czarnej fasoli, można uderzyć w kilka z nich młotkiem – jeśli pękną, to znaczy, że zostały wysuszone. Przy małych nasionach – na przykład pomidorów lub papryki, dobrym rozwiązaniem będzie próba zgniecenia kilku z nich. Jeśli będą potrzebowały dalszego suszenia, powinny się zwinąć, a nie pęknąć.

Przy suszeniu nasion warto jest zastosować dodatkowe środki wspomagające. Świetnie sprawdzi się na przykład żel krzemionkowy, który zabezpieczy nasiona przed nadmierną wilgocią.

Nasiona można włożyć do słoika wraz z żelem krzemionkowym w proporcjach sugerowanych przez producenta. Procedurę tą zaleca się stosować po tygodniu od pozostawienia nasion do wyschnięcia. Następnie należy zakręcić słoik i pozostawić nasiona w takim stanie na kolejny tydzień.

Zabezpieczenie przed wilgocią i zmianami temperatury

Ostatnim krokiem jest włożenie wysuszonych nasion do pojemnika – takiego, który umożliwi ich hermetyczne zamknięcie. Dzięki temu będą one chronione od wilgoci. Dobry środek do tego stanowią plastikowe torebki zaopatrzone w zamek błyskawiczny. Ochrona przed wilgocią jest niezwykle ważna, ponieważ gdy jej poziom zwiększy się o 1%, konieczne będzie skrócenie czasu przechowywania nasion w zamrażarce nawet o połowę.

Taką torebkę lub inny pojemnik umieszczamy w zamrażarce, ale – co jest ważne – możliwie jak najbliżej tylnej ściany. Pozwoli to uchronić nasiona przed zmianami temperatury wywoływanymi otwieraniem zamrażarki – jest to istotne w kontekście długiej żywotności nasion.

W celu niedopuszczenia do pomyłki przy późniejszym wykorzystywaniu zamrożonych nasion warto opisać pojemniki nazwą rośliny oraz datą.

Ostatnia ważna kwestia to odpowiednie obchodzenie się z nasionami podczas rozmrażania. Zanim zostaną one posadzone, muszą być rozmrażane w temperaturze pokojowej przez okres przynajmniej doby.

Czy można zamrażać nasiona marihuany?

Nasiona konopi, tak jak nasiona innych roślin, są wrażliwe na zmiany temperatury i wzrost wilgotności powietrza. Dlatego wszystkie wyżej opisane sposoby postępowania są właściwe również w przypadku zamrażania nasion marihuany. Innymi słowy, mogą one zostać zamrożone przy zastosowaniu przedstawionych wcześniej procedur.

Skuteczna metoda mrożenia nasion

Podsumowując, zamrażanie nasion – nie tylko pomidorów, papryki, różnego rodzaju krzewów, ale też nasion konopi – jest całkowicie bezpieczne i skuteczne, jeśli zadbamy o właściwe przygotowanie nasion przed umieszczeniem ich w zamrażarce.

Należy pamiętać o zabezpieczeniu ich przed zmianami temperatury i wilgotności, a także o dokładnym wysuszeniu, zanim zostaną zamrożone. Przy zachowaniu ostrożności, przechowywane w zamrażarce nasiona będą bezpieczne nawet przez kilka lat. Powodzenia!

Źródła

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).