Sen a marihuana

Dlaczego użytkownicy marihuany mają mniej snów?

autor: nasionamarihuany.pl

Jak marihuana wpływa na sen? Jak pod jej wpływem przebiegają jego poszczególne fazy? Na te i inne pytania odpowiedzi nie od dziś szukają naukowcy. Z niektórych obserwacji wynika też, że użytkownicy marihuany często zgłaszają zmniejszoną ilość snów lub wręcz brak snów po użyciu konopi indyjskich. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiemy w tym artykule.

Cykle snu użytkowników marihuany

Cykle snu, jak wiadomo, składają się z kilku faz, z których dwie główne to sen REM (Ruchy Oczu Szybkie) i sen NREM (Nierychli Ruch Oczu).

Bardziej świadomi użytkownicy konopi indyjskich twierdzą, że po ziole następuje często skrócenie fazy REM, co jest związane z bardzo intensywnym śnieniem.

Sen po paleniu marychy

Wiele wskazuje na to, że wpływ marihuany na sen może prowadzić do mniej wyraźnych marzeń sennych i ograniczenia pamięci sennej.

Dlaczego po marihuanie nie ma snów?

Wprawdzie mechanizm, który leży u podstaw braku snów pod wpływem konopi, nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, ale istnieją pewne teorie na ten temat.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest wpływ kannabinoidów, głównie THC (tetrahydrokannabinol), na procesy neurochemiczne w mózgu. THC może wpływać na receptory serotoninowe, które są związane z regulacją nastroju i snu.

Oprócz tego, konopie indyjskie mogą mieć wpływ na stadium snu REM poprzez zmniejszenie czasu, który organizm spędza w tej fazie.

Wyniki badań naukowych wyraźnie wskazują na to, że sen REM jest skrócony u osób używających marihuanę, co może wpływać na ilość i intensywność snów.

Marihuana, sny i sen REM

Sen REM jest głęboką fazą snu, w której zachodzą intensywne procesy oniryczne. W tym stanie mózg staje się niezwykle aktywny, a oczy poruszają się szybko w różnych kierunkach.

Sen REM uznawany jest za kluczowy dla zdrowego funkcjonowania psychicznego, a jego zaburzenia mogą prowadzić do problemów z koncentracją, nastrojem i ogólnym samopoczuciem.

Jak wynika z obserwacji naukowców, konopie indyjskie mogą wpływać na sen REM, sprawiając, że staje się on krótszy i mniej intensywny.

Sny po marihuanie

Najbardziej widoczne jest to u osób, które regularnie używają marihuany. I chociaż takie osoby mogą odczuwać, że mają głęboki sen po ziole, to sama faza snu REM związana z marzeniami sennymi, staje się mniej dominująca, co skutkuje mniejszą ilością snów lub problemem z ich zapamiętaniem.

Podsumowanie:

Warto jednak pamiętać, że wpływ konopi indyjskich na sen może być różny w zależności od indywidualnych predyspozycji każdej osoby, ilości używanej marihuany, a także częstotliwości jej używania.

Oprócz tego nie wszystkie aspekty wpływu konopi na sen są w pełni zrozumiane i zbadane. Istnieją jedynie pierwsze dowody sugerujące, że marihuana może wpływać na skrócenie fazy snu REM, co z kolei jest związane z marzeniami sennymi.

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).