Przechowywanie nasion marihuany

Jak przechowywać nasiona?

autor: nasionamarihuany.pl

Kiedy przychodzi czas na zebranie nasion naszej ulubionej odmiany marihuany, mogą pojawić się różnego rodzaju wątpliwości. W jaki sposób zadbać o nasiona, by zachowały żywotność? Jakie są odpowiednie warunki przechowywania nasion nawet przez bardzo długi czas? W tym artykule znajdziesz garść informacji na ten temat.

Jak długo można przechowywać nasiona marihuany?

Nasiona konopi przechowywać można niezwykle długo nawet przez okres 10 lat. Jednak „można” stanowi tutaj kluczowe słowo, bowiem kwestia tego ile można trzymać nasiona marihuany bez obawy o ich uszkodzenie jest zależna od warunków jakie zostaną im zapewnione.

Nieodpowiednie sposoby przechowywania nasion mogą okazać się tragiczne w skutkach. To od właściwie przeprowadzonych metod przechowywania zależy kiełkowanie nasion marihuany w przyszłości.

Po pierwsze, należy odizolować nasiona od nadmiernej ilości światła. Jest to istotne, ponieważ światło sprzyja kiełkowaniu nasion marihuany. Właśnie dlatego tak ważne są odpowiednie pojemniki do przechowywania nasion. Najlepsze są oczywiście szklane pojemniki. W celu ograniczenia napływającego światła można wykorzystać nieprzeźroczysty szklany słoik.

Nasiona marihuany w słoiku

Jeżeli chodzi o pojemniki do przechowywania nasion to jest kilka istotnych kwestii. Najważniejszy jest wybór pojemnika. Powinien być on wykonany z jednego rodzaju tworzywa. Dlaczego jest to takie ważne?

Gdy mamy do czynienia z pojemnikiem wytworzonym z kilku różnych materiałów (na przykład szklany słoik z plastikową zakrętką), to taki pojemnik może osobliwie reagować na temperaturę. Może to doprowadzić do odkształceń materiału i w efekcie utorować drogę do nadmiernej wilgotności wewnątrz pojemnika.

Jeśli już o wilgotności mowa, to nie powinna ona wynosić więcej niż 20-30%. Niski poziom wilgotności można zapewnić poprzez umieszczenie w słoiku na przykład surowych ziarenek ryżu. Jednak przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby pojemnik był hermetycznie zamknięty.

Ostatnią, ale równie ważną jeśli nie najważniejszą sprawą jest stworzenie nasionom właściwych warunków temperaturowych.

Odpowiednia temperatura przechowywania nasion

Kiełkowanie nasion marihuany zachodzi w temperaturze 24 stopnie Celsjusza. Dlatego odpowiednia temperatura przechowywania nasion powinna być o wiele niższa między 4 a 8 stopni Celsjusza.

Temperatura przechowywania nasion marihuany

Należy pamiętać o tym, aby chronić nasiona przed zmianami temperatury. Temperatura musi być utrzymywana na stałym poziomie w innym wypadku nasiona marihuany mogą zostać uszkodzone. Utrzymanie odpowiedniej temperatury przechowywania nasion jest możliwe dzięki umieszczeniu ich w lodówce.

Przechowywanie nasion w lodówce

Umieszczenie nasion w lodówce jest dobrym rozwiązaniem dla growerów, którzy planują przechowywać nasiona przez długi czas. Jeśli zebrane nasiona mają zostać niedługo wykorzystane, pozostawienie ich na przykład w szafie (o ile stanowi ona suche, chłodne i sterylne miejsce) powinno wystarczyć.

Natomiast jeżeli chcemy zachować nasiona na długi czas, to najlepiej jest umieścić je właśnie w lodówce. Trzeba jednak uważać na dwie kwestie. Po pierwsze, częste otwieranie lodówki powoduje wahania temperatury. Ja nasionami w takiej lodówce, z której nie korzystamy często.

Przechowywanie nasion konopi w lodówce

Po drugie, nowsze modele lodówek są często zaprojektowane tak, że stanowią niemalże pozbawioną wilgoci przestrzeń. Chociaż niski poziom wilgotności jest pożądany w kontekście przechowywania nasion marihuany, to nie znaczy, że zupełny jej brak jest sprzyjający. Wręcz przeciwnie nasiona pozbawione wilgoci mogą stracić żywotność.

Kilka uwag na koniec

Jeszcze kilka uwag na koniec. Po pierwsze, jak wspomniano wyżej, niezwykle ważne w kontekście przechowywania nasion jest wykorzystanie odpowiedniego pojemnika. Oprócz tego, że taki pojemnik powinien być szczelny, nieprzezroczysty i wykonany z jednego rodzaju tworzywa, musi być również sterylny.

To samo dotyczy przestrzeni, w której umieszczony zostanie pojemnik z nasionami. Niesterylne powierzchnie mogą przyciągać różnego rodzaju szkodniki, które stanowią zagrożenie dla nasion marihuany.

Po drugie, dobrym rozwiązaniem dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności jest wykorzystanie żelu krzemionkowego, który stanowi ochronę przed nadmierną wilgotnością.

I po trzecie, warto jest opisać pojemnik z nasionami. Jeśli zamrażamy różne rodzaje nasion, taka procedura będzie dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym przed pomyłką.

Podsumowując to, ile można trzymać nasiona marihuany w taki sposób, aby nie zostały one uszkodzone, zależy od tego, jakie warunki im zapewnimy. Istotne są odpowiednia temperatura przechowywania nasion, niski poziom wilgotności i brak dostępu do światła.

Również wykorzystanie właściwego pojemnika do przechowywania nasion jest ważnym czynnikiem ochronnym. Sposoby przechowywania nasion są różne przy krótkim czasie sprawdzi się dowolne chłodne, suche, ciemne i bezpieczne miejsce, przy dłuższym natomiast odpowiednim rozwiązaniem jest umieszczenie nasion w lodówce. Powodzenia!

Źródła

Uprawa oraz posiadanie konopi indyjskich jest w Polsce zakazane i zagrożone karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności. Redakcja nie nakłania do uprawy konopi oraz nie ponosi odpowiedzialności za tego rodzaju działania. Powyższy artykuł został opublikowany wyłącznie w celu edukacyjnym
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (m.in. teksty, zdjęcia) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).